Επιστροφή στις νίκες για Δόξα, Αία και Πύρρο

Θετικός ο απολογισμός αυτό το Σαββατοκύριακο για τις αρτινές μας ομάδες στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Α.Σ. ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ - Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ 55-64

Επιστροφή στις νίκες για τη Δόξα μετά το πολύ σημαντικό διπλό που πέτυχε στο Αγρίνιο (φωτο) επί του ΑΣ Αργοναύτες Αγρινίου με 55-64. Η ομάδα του Αγρινίου μπήκε καλύτερα στο ματς και ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 20-16. Η Δόξα ανέβασε την απόδοση της στο 2ο δεκάλεπτο, και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Αναγνώστου (17π.) και Σκούτα (12π.), κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 32-37. Στο β' ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 35ο λεπτό, αλλά η βελτίωση της Δόξας στην άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με κάποιες ατομικές ενέργειες αλλά οι παίχτες της Δόξας αντέδρασαν ψύχραιμα και κατάφεραν να πάρουν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 44-48, 55-64

ΑΣ Αργοναύτες Αγρινίου (Κουτρουμάνος): Ακριτίδης, Κουτρουμάνος, Ξανθόπουλος, Αργυρίου 27(3), Μαρκουίζος 5(1), Καραμπέτσος, Βαγενάς, Παπαθανασόπουλος 8, Τραϊφόρος 7(1), Δρακονταειδής 8

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Μιχάλης 6, Τσακαλώτος 2, Γκανιάτσας, Αναγνώστου 17(3), Μάνθας 6, Βάσιος 11(1), Κολώνας 2, Σκούτας 12(3), Τσίτσικας 2, Γείτονας 6

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 65-51

Η ομάδα του Αίαντα ξεκίνησε ιδανικά το ματς με σκορ πρώτου δεκαλέπτου 18-5, παρά και την αποβολή του Ζαγαλίκη με δύο αντιαθλητικά φάουλ. Στο 2ο δεκάλεπτο ο coach Λεμονιάς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και το ημίχρονο βρήκε τον Αίαντα να προηγείται με 33-21. Ένα εύκολο παιχνίδι για τον Αίαντα μετατράπηκε σε ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και η ομάδα του Αγρινίου βρήκε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά στους 8 πόντους (48-40). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Άρτας στάθηκε στο ύψος της και με τρίποντα των Παπαμιχαήλ και Γάκη έφτασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό. Για τους μαχητικούς φιλοξενούμενους που παρατάχτηκαν με 7 παίκτες ξεχώρισαν Ζαμπάρας και Αραχωβίτης με 11 πόντους ο καθένας. Από τον Αίαντα ξεχώρισαν Παπαμιχαήλ και Μπράμης με 19 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Φορτοτήρας και Τσαμπάς.

Δεκάλεπτα: 18-5, 33-21, 48-40, 65-51

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Σακκάς 3(1), Φούκας, Σμύρης 5, Ζαγαλίκης, Τσιμούρας 5(1), Ζαβερδινός 2, Μπράμης 10(1), Ρόβας 5(1), Γάκης 7(1), Ζήκος 3, Γκολομάζος 6, Παπαμιχαήλ 19(4)

Πήγασος Προοδευτική Αγρινίου: Διαμάντης 6, Ζαρκάδας 6(1), Μολώνης 9(1), Αραχωβίτης 11(2), Ζαμπάρας 11, Καλαμπαλίκης Μ 5, Καλαμπαλίκης Γ 3(1).

Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ - Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ   72-57

Δύσκολη ήταν η επικράτηση του Πύρρου απέναντι στο Καναλάκι, καθώς στα πρώτα τρία δεκάλεπτα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους Γείτονα και Σπυράκο να είναι μία ομάδα μόνοι τους. Όμως η αρτινή ομάδα στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 23-9, έφτασε στη νίκη με 72-57. Διψήφιο αριθμό πόντων σκόραραν για τον Πύρρο οι Πέτσας, Μαργώνης και Δημητρίου.

Δεκάλεπτα: 24-21, 34-37, 49-48, 72-57

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου 5(1), Κωσταπαππάς 7(1), Πέτσας 12(2), Λάμπρου 1, Μπαρκλέσης , Μαργώνης 11(1), Αναγνώστου 3,Μουκάι 9(1), Βάσιος 6 ,Σκαμαντζούρας 7, Άσσι, Δημητρίου 11

ΑΕ Καναλακίου (Τζομάκης): Σουμπασάι 3, Κιτσάκης 2, Παπαχριστόπουλος, Κάρτσακλας, Σταύρου, Πολύζος 5(1), Γεωργίου, Γείτονας 20(3), Σπυράκος 21(4), Ευθυμίου 2, Τάτσης 4

Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ - Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ   110-64

Νέο ρεκόρ ήττας για την ομάδα του ΒΑΟ, ο οποίος μετά την εντός έδρας ήττα από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 34 πόντους διαφορά, αυτή την αγωνιστική γνώρισε την ήττα στα Γιάννενα από τον IBC με 46 πόντους διαφορά! Ακολουθεί το ρεπορτάζ του αγώνα από τον IBC:

Ο IBC επιβλήθηκε με άνεση του Β.Α.Ο. Άρτας με σκορ 110-64 για την 7η αγωνιστική του Β΄ ομίλου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό και δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα, με τον προπονητή της ομάδας να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο IBC μπήκε φουριόζος με αποτέλεσμα να προηγείται με σκορ 27-9. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα, ενώ επιθετικά η μπάλα κυκλοφορούσε συνεχώς και η ομάδα έβρισκε ελεύθερα σουτ με αποτέλεσμα να προηγείται στο σκορ στο ημίχρονο του αγώνα με 50-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο IBC ήταν καταιγιστικός αφού το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 33-8, με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και στους 40 πόντους (69-29 στο 26΄). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους και συνέχιζαν να παίζουν στον ίδιο ρυθμό, με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει τη διαφορά ποιότητας και κλάσης μεταξύ των δύο ομάδων. Να σημειώσουμε πάντως ότι ο ΒΑΟ παρατάχθηκε με πολλές απουσίες και αγωνίστηκε με 7 αθλητές του παιδικού τμήματος.

Δεκάλεπτα: 27-9, 50-27, 83-35, 110-64

ΣΚ Ιωάννινα (Βλάχος): Κωστούλας 6(2), Ματσάγγας 4, Κρικώνης 16, Χαντέλης 13(1), Κρανής 17(2), Πρέντζας 2, Λυγδάς 5, Μάλλιος 5, Κουλουμπής 6(2), Χρύσης 19(2), Τσιρώνης 11(1), Πατραμάνης 6(1)

ΒΑΟ Άρτας (Ασπρούδης): Κέφης, Λουκάς, Σιαπλαούρας, Χριστογιάννης, Ζήρας, Φωτάκης, Σιβέρης, Μακρής, Ρεβίθης, Τσώλης, Βάσιος