Επιστροφή στη Γ' Εθνική για την Αναγέννηση!

Στη Γ' Εθνική επιστρέφει η Αναγέννηση, έπειτα από τη νίκη της με 1-0 επί του Σκουφά, που της δίνει τον τίτλο της Πρωταθλήτριας στην Α' ΕΠΣΑ.

Η Αναγέννηση αναδείχτηκε μεγάλη νικήτρια του "τελικού" των μπαράζ ανόδου με το Σκουφά Κομποτίου, και έτσι η "Μαύρη Θύελλα" κατακτά τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Α' ΕΠΣΑ, και του χρόνου θα αγωνίζεται στη Γ' Εθνική. Μπροστά σε πολύ κόσμο, που είχε πολύ καιρό να δει το Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας, οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν με τις καλύτερες δυνατές εντεκάδες, με το Σκουφά να κερδίζει κάποια στημένα στην αρχή του παιχνιδιού, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση. Η "Α" σιγά σιγά ισορρόπησε το ματς και στο 26ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή, με τον Ασπροποταμίτη να πιάνει μονοκόμματο σουτ με το δεξί από ττη γωνία της περιοχής, αναγκάζοντας το Μούτσιο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Ο Ασπροποταμίτης που πατούσε συχνά στην περιοχή είχε και δεύτερη καλή στιγμή, στο 39ο λεπτό, όταν έπειτα από γύρισμα στην περιοχή, έπιασε γυριστό σουτ, όμως ο Μούτσιος που βρισκόταν σε καλή θέση έδιωξε ενστικτωδώς. Στο 44ο λεπτό, ήρθε η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, όταν ο Θεοδώρου έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Σιδηρόπουλος εκμεταλλεύτηκε ασθενές διώξιμο και σούταρε από τα όρια της περιοχής με το Μούτσιο όμως να μπλοκάρει. Ο Σκουφάς από τη μεριά του δε δημιούργησε τη μεγάλη φάση, ψάχνοντας την κόντρα επίθεση, και σε μία από αυτές, ο Μαλτέζος έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, βρέθηκε μόνος δεξιά, όμως δε σέντραρε καλά στον Τσαρακλημάνη που καιροφυλακτούσε.

Στην επανάληψη, το πρώτο τέταρτο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο για κάποια από τις δύο ομάδες, και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ασπροποταμίτης βρέθηκε σε ακόμα μια φάση ως κρυφός φορ στην περιοχής του Σκουφά, ύστερα από παράλληλη μπαλιά, όμως το πλασέ που επιχείρησε από καλή θέση δεν ήταν το καλύτερο και ο Μούτσιος έβγαλε σε κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο ίδιος ο Ασπροποταμίτης, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου βρέθηκε ξεχασμένος και εντελώς αμαρκάριστος ο Κραμπής, που πέτυχε με κοντινή κεφαλιά, το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, για το 1-0. Ο Σκουφάς προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, όμως η Αναγέννηση ήταν εκείνη που έγινε και πάλι απειλητική, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία στο 69ο λεπτό, όταν από σέντρα του Θεοδώρου που άλλαξε λίγο πορεία, ο Βασιλάκος βρέθηκε φάτσα με το Μούτσιο πήρε την κεφαλιά, ο γκολκίπερ του Σκουφά αντέδρασε ενστικτωδώς, διώχνοντας την μπάλα πάνω στο Βασιλάκο, που αν και είχε όλο το τέρμα στο έλεος του, πλάσαρε στο σημείο που βρισκόταν ο Μούτσιος, χάνοντας ένα σχεδόν βέβαιο γκολ. Στο επόμενο λεπτό, ο πλέον δραστήριος παίκτης του Σκουφά επιθετικά, Τάσσος, έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπακόλα, που έλεγχε τη φάση. Στο 85ο λεπτό, η Αναγέννηση βρήκε χώρο στην κόντρα επίθεση, ο Παπαρούνης βρήκε τον Ασπροποταμίτη που έσπασε το οφσάιντ, βγήκε απέναντι από το Μούτσιο, τον οποίο απέφυγε, όμως σε κενή εστία πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να κλειδώσει το ματς. Ο Σκουφάς στα τελευταία λεπτά πάλεψε να πετύχει κάποιο γκολ, χωρίς όμως να δημιουργεί ιδιαίτερους κινδύνους επιθετικά, με το Βερλέκη να έχει  ένα φάουλ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων που έφυγε λίγο άουτ, με τη φάση αυτή να είναι και η καλύτερη του Σκουφά στο ματς, δείγμα της σφιχτής αμυντικής λειτουργίας της γηπεδούχου.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κουτσιαύτη, βρήκε παίκτες και κόσμο της Αναγέννησης να πανηγυρίζουν έξαλλα την επάνοδο στη Γ' Εθνική (φωτό), έπειτα από κάποιες χρονιές παρουσίας στα τοπικά Πρωταθλήματα, που σαφώς και δεν αρμόζουν στην ιστορία της "Α".

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Παπαδημητρίου Δονάτος - Μαζαράκος Νίκος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Θεοδώρου (82' λ.τρ. Χεμπέγια), Γιαννούλης, Λύτος, Παπαρούνης, Κραμπής (67' λ.τρ. Κατσαρός), Σταμούλης, Τσελά, Σιδηρόπουλος, Ασπροποταμίτης (87' Δεληκούρας), Παπακίτσος (51' Βασιλάκος)

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Τζιότζιος, Μπελής (67' Κυριαζής), Σχισμένος, Πέτσας, Θεοδωρής, Μαλτέζος (51' Παπαγιάννης), Τάσσος, Τσαρακλημάνης (71' Δήμος), Αντωνίου, Βερλέκης

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.
Φωτορεπορτάζ από τους πανηγυρισμούς και τις απονομές ΕΔΩ.