Επικράτησε δύσκολα η ΑΕΞ στην Καλαμιά

Με δυσκολία κατάφερε να κρατήσει το 0-1 η ΑΕΞ κόντρα στη Νίκη Καλαμιάς, παίρνοντας την πολύτιμη νίκη.

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕ Ξηροβουνίου, η οποία πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Νίκης Καλαμιάς, με 0-1, χάρη στο γκολ που σημείωσε στο πρώτο μισό του αγώνα ο Νίκου, σε ένα ματς, το οποίο είχε διακοπεί στο ημίχρονο λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου, και συνεχίστηκε σήμερα. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, αγωνίστηκαν στο δεύτερο 45λεπτο με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς στο πρώτο μισό είχε αποβληθεί ο Γιαννούλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη, που διεξήχθη σήμερα, σε καλύτερο γήπεδο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έψαξαν αρκετά για το γκολ της ισοφάρισης, απειλώντας σε αρκετές περιπτώσεις. Αρχικά, στο 65ο λεπτό, όταν από δυνατό πλάγιο του Νταλάκα, ο Κατσιγιάννης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Αλεξίου έδιωξε σε κόρνερ, από το οποίο προήλθε η σημαντικότερη στιγμή για τη Νίκη, με τον Γκυζέλη να παίρνει την κεφαλιά, και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 80ο λεπτό, ο Άρης Καραχάλιος είχε ένα καλό σουτ που έφυγε άουτ, ενώ πέντε λεπτά μετά, στην τελευταία καλή φάση του ματς, ο Γκυζέλης και πάλι, σούταρε δυνατά, με τον Αλεξίου και πάλι, να διώχνει δύσκολα. Η ΑΕΞ από τη μεριά της έψαχνε την κόντρα επίθεση, και σε μία από αυτές ο Δόσης, είχε ένα καλό πλασέ που έφυγε λίγο άουτ, με το 0-1 ωστόσο να παραμένει ως τελικό σκορ.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Σιατής Κων/νος

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Λαζανάς, Τζώρας, Ευθυμίου, Νταλάκας, Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Αρ., Ζιώγας, Σιαπλαούρας Δ., Μουζακίτης, Μπακοχρήστος, Γκυζέλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Καφαλής, Κοσταντίνι, Βίτσιος, Πλακιάς, Νίκου, Γρύλλης (79' Παλιάτσος), Δόσης Αρ., Κυριαζής (90' Καλιακάτσος), Γιαννούλης