Έπιασε κορυφή η Αναγέννηση!

Με 3-1 επικράτησε του Απόλλωνα Ευπαλίου, η Αναγέννηση, και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 4ου ομίλου.

Σημαντική νίκη σημείωσε η Αναγέννηση, κόντρα στον Απόλλωνα Ευπαλίου, με 3-1, που τη φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής, όπου και συγκατοικεί με την ΑΕ Ποντίων Κοζάνης. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με την Αναγέννηση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση, πέραν μιας υποψίας ευκαιρίας στο 3', όταν από κόντρα η μπάλα βρήκε στον Μπότσαρη, όμως ο Κοντογιώργης παραχώρησε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι στο 13ο λεπτό, έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Παναγιωτόπουλο να εκτελεί κόρνερ, το Φλέγκα να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, και τον Κούσουλα να αστοχεί με κοντινό σουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Παπακίτσος έγινε κάτοχος της μπάλας σε καλή θέση από κακή απομάκρυνση, όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση σουτάροντας άουτ. Στο 28ο λεπτό, ήρθε η καλύτερη στιγμή του ματς για την "Α", όταν ο Μπότσαρης σέντραρε, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κοντογιώργης με δύσκολη επέμβαση, έδιωξε στο "παραθυράκι" του. Τελικά, φτάσαμε στο 34ο λεπτό, όταν ο Παπακίτσος σέντραρε, ο Μπότσαρης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε, όμως βρέθηκε ξανά μπροστά στον επιθετικό της Αναγέννησης, που με προβολή την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-0, σημειώνοντας το 6ο γκολ του σε 5 ματς. Στο 45ο λεπτό, η Αναγέννηση έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει σαφές προβάδισμα στο ματς, όταν ο Νταλάκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Σιδηρόπουλος βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως η κεφαλιά του έφυγε λίγο πάνω από την εστία.

Στο 48ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος έκανε προσωπική προσπάθεια και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μανιώτης πάτησε περιοχή και σούταρε στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα ένα μέτρο πάνω από την εστία του Κοντογιώργη. Στο 54ο λεπτό, η Αναγέννηση διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο κορυφαίος του γηπέδου, Μανιώτης, βρέθηκε και πάλι σε καλή θέση, σούταρε συρτά με τη μία από το ημικύκλιο της περιοχής, νικώντας τον Κοντογιώργη, για το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σιδηρόπουλος δοκίμασε το πόδι του από ανάλογη θέση, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Η Αναγέννηση έχοντας το μομέντουμ του αγώνα, πίεζε για τρίτο γκολ, και στο 59', ο Παπακίτσος βρέθηκε σε καλή θέση, σέντραρε, στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπότσαρης επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι, όμως δε βρήκε τη μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε. Στο 67ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς, όταν έπειτα από εξαιρετικά οργανωμένη επίθεση, η μπάλα έφτασε στο Σμπόρα που γύρισε παράλληλη, με τον Παναγιωτόπουλο και το Φλέγγα όμως να αδυνατούν να σπρώξουν την μπάλα σε κενή εστία. Στο 72' ο Μπότσαρης έφυγε στην κόντρα επίθεση, συνέκλινε, όμως σούταρε άουτ, ενώ στο 78' νέα φάση για τον Απόλλωνα, όταν από κόρνερ του Σμπόρα, ο Φλέγγας με κεφαλιά από πλάγια νικήθηκε από τον Παπαϊωάννου που είχε κλείσει τη γωνία του. Ένα λεπτό μετά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τελικά το γκολ που έψαχναν, με το Σμπόρα να εκτελεί φάουλ, τον Ευθυμιόπουλο να παίρνει εξαιρετική γυριστή κεφαλιά, και να γράφει το 2-1, παρά την προσπάθεια του Παπαϊωάννου να διώξει. Στο 81ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας πήρε τη μονομαχία από το Ζέρβα, που τον τράβηξε, ρίχνοντάς τον στο έδαφος, παραχωρώντας πέναλτι, ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε μια φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για οφσάιντ στην αρχή της φάσης και ένταση στην εξέδρα. Ο Σιδηρόπουλος μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, γράφοντας το 3-1 και τελειώνοντας το ματς, με το ματς να διακόπτεται για λίγα λεπτά για να ηρεμήσουν στη συνέχεια τα πνεύματα. Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μια φάση, με τον κορυφαίο τους παίχτη, Σμπόρα να σεντράρει, το Φλέγγα να προσπαθεί με γυριστό να σκοράρει και τον Παπαϊωάννου να μπλοκάρει, με το 3-1 να παραμένει ως τελικό σκορ.

Ξαναδείτε το φιλμ του αγώνα ΕΔΩ.

Γκολ : Μπότσαρης 34', Μανιώτης 54', Σιδηρόπουλος 81' / Ευθυμιόπουλος 79'

Διαιτητής : Πολυχρονίου Βασίλης (Καστοριάς)  Βοηθοί : Θανασιάς Θανάσης (Ηπείρου) - Σπυρογιώτης Δημήτρης (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Φίτσας Ηλίας (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παπαϊωάννου, Χεμπέγια, Γιαννούλης, Κραμπής, Παπαρούνης, Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (71' Σταμούλης), Χούσος (89' Κατσαρός), Σιδηρόπουλος, Νταλάκας (63' Μαργαρίτης), Μπότσαρης (80' Παπακίτσος Δ.)

Απόλλων Ευπαλίου (Μίχος) : Κοντογιώργης, Ντερβίσι (85' Ράμμος), Ζέρβας Κ. (60' Ζαχαρόπουλος), Κούσουλας (61' Βήτος), Κοντός, Ζέρβας Γ., Παπανδρέου (46' Ευθυμιόπουλος), Σμπόρας, Παναγιωτόπουλος, Φλέγγας Γ., Φλέγκας Δ.