Επανέναρξη με λευκή ισοπαλία για την Αναγέννηση!

Σε ένα ματς με αναμενόμενα χαμηλό ρυθμό, Αναγέννηση και Μεσολόγγι έμειναν στο 0-0 στο Δημοτικό Στάδιο.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της, η Αναγέννηση δεν κατάφερε να επανέλθει στο Πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής με νίκη, μένοντας στο στείρο 0-0 με την ΑΕ Μεσολογγίου. Η αρτινή ομάδα ήταν αυτή που κυνήγησε περισσότερο τη νίκη, όμως η κούραση, η έλλειψη ρυθμού, αλλά και δύο ακυρωθέντα γκολ, ειδικά το πρώτο εκ των οποίων σηκώνει αρκετή συζήτηση, δεν της επέτρεψαν να φτάσει στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Όπως ήταν αναμενόμενο, για ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές, που έμειναν εκτός προπονήσεων, για μεγάλο χρονικό διάστημα, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ κακός, με συνεχή λάθη εκατέρωθεν, και πολύ περιορισμένες επιθετικές προσπάθειες. Η καλύτερη φάση στο πρώτο μισό, ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν μετά από προσπάθεια και χαμηλή σέντρα του Βλάχου, ο Λίτσος λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ, όμως ο Μανιάτης αντέδρασε σωστά. Στη συνέχεια, η ΑΕΜ προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει καταστάσεις στην εστία του Μήτσιου, με την άμυνα της Αναγέννησης να ανταποκρίνεται σωστά. Μόνη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, μια γυριστή κεφαλιά του Σωτηρόπουλου σε φάουλ του Κοντογιάννη, που πέρασε ανεκμετάλλευτη. Αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με κάποιες ατομικές ενέργειες και μακρινά σουτ των Φελέκη και Κολιού να απειλήσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 43ο λεπτό, η "Α" σκόραρε, με τον Κραμπή από κοντά, όμως ο Σχισμένος που μπήκε στη φάση στην αρχή, και την επηρέασε ανεξάρτητα αν βρήκε την μπάλα, υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ από το δεύτερο βοηθό, και το γκολ ακυρώθηκε, σε μια πολύ δύσκολη φάση, που όπως θα δείτε και στα στιγμιότυπα του ματς αργότερα, θέλει πολλή συζήτηση και έλεγχο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, και στο 46ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Κραμπή, ο Σχισμένος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μανιάτης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Η Αναγέννηση πάταγε σαφώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, και στο 60ο λεπτό, από ωραία ανάπτυξη και σέντρα του Νάστου, ο Φελέκης έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Μανιάτης έκλεισε τη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, ο Κραμπής βρέθηκε έπειτα από νέα αναστάτωση, στην περιοχή της ΑΕΜ, όμως το πλασέ του έδιωξε με υπερένταση και πάλι, ο Μανιάτης. Στο 67ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά από πολλή ώρα, με τον Πιστιόλη να κοντρολάρει και να κάνει άτσαλο σουτ, που έφυγε περίπου δύο μέτρα άουτ. Ο ίδιος παίκτης στο 71ο λεπτό, απώλεσε μεγάλη ευκαιρία, όταν στην κόντρα, δεν μπόρεσε να κάνει επαφή σε παράλληλη μπαλιά του Μακρυπίδη, και ενώ ήταν φάτσα με το Μήτσιο. Ο ρυθμός έπεσε, με την κούραση να κάνει αναμενόμενα την εμφάνισή της, και την επόμενη φάση να έρχεται στο 86ο λεπτό, όταν ο Κόλλινς κουβάλησε την μπάλα και σούταρε αδύναμα, στην αγκαλιά του Μανιάτη. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να μην έχουν το κουράγιο να δημιουργήσουν κάποια φάση, και να αρκούνται στον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής : Γιούργας (Κέρκυρας)  Βοηθοί : Μιχαλάς (Κέρκυρας) - Μίχος (Κέρκυρας)  Παρατηρητής : Κωνσταντίνου (Άρτας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Τσελά, Βλάχος (20' λ.τρ. Χεμπέγια), Σχισμένος, Παπαρούνης, Γούλας, Μαργώνης (46' Νάστος), Κραμπής, Κολιός (56' Σιλιόγκας), Μπαλαδήμας (46' Κόλλινς), Φελέκης (73' Χίσο)

ΑΕ Μεσολογγίου (Μιμηγιάννης) : Μανιάτης, Φονταλής, Ανδρεόπουλος (61' Μακρυπίδης), Χριστογιάννης, Ντζιμάνης, Σωτηρόπουλος, Πιστιόλης (82' Κολοβάκης), Λίτσος, Καρατσόλης (51' Θεοτοκάτος), Κοντογιάννης (82' Μπακογιάννης), Γγόγκα