Εντός έδρας ήττα για την Αναγέννηση

Την ήττα με 2-3 σετ γνώρισε η Αναγέννηση κόντρα στον Αρχέλαο Κατερίνης, σε ένα ματς με πολλές ανατροπές.

Την ήττα με 2-3 σετ γνώρισε η Αναγέννηση από τον Αρχέλαο, σε ένα δραματικό ματς με πολλές ανατροπές, από το οποίο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κερδίσουν ακόμα και το τρίποντο.

Στο 1ο σετ, οι γηπεδούχοι με σωστή οργάνωση και αποτελεσματικές επιθέσεις έκαμψαν την αντίσταση του Αρχέλαου κερδίζοντας 25-22.

Στο 2ο σετ, αντίθετη η εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε άμεσα με πιεστικό σέρβις και αποτελεσματικό μπλοκ, κερδίζοντας με 19-25.

Τρίτο σετ η Αναγέννηση με ένα ξέσπασμά της στο σέρβις πήρε από νωρίς το προβάδισμα κερδίζοντας φυσιολογικά το σετ με 25-12.

Στο 4ο και κρίσιμο σετ, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όμως 2 μοιραία λάθη στην άμυνα και στην επίθεση για την Αναγέννηση έδωσαν το σετ στον Αρχέλαο με 24-26.

Στο tie break, παρόλο που η Αναγέννηση είχε προβάδισμα 3 πόντων μέχρι τα μισά του σετ, ο Αρχέλαος με ψυχραιμία έκλεισε την ''ψαλίδα'', αύξησε τη διαφορά και κατέκτησε το σετ με 14-16.

Τα σετ (2-3): 25-22, 19-25, 25-12, 24-26, 14-16

Αναγέννηση Άρτας (Λεμονίδης): Μπασούκας, Λαγός, Καραβασίλης, Χαττάρι, Ταραμπίκος, Τσουμάνης, Νταλίπης(λ), Αθανασίου, Λαϊνάς, Χονδρός, Τασηνίκος, Βρυώνης, Λιανός(λ).

ΓΑΣ Αρχέλαος (Οικονομίδης) : Γεωργιάδης, Παπανικολάου, Μπατσαράς, Ρούσσος, Γερομιχαλός, Γιάγκου, Παπατσιμούλης, Τσίρκος, Μπερμπέρογλου(λ), Καραγιάννης

Για αναλυτικό φωτορεπορτάζ από τον αγώνα πατήστε εδώ.

Αποτελέσματα 4ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών Β΄ Όμιλος (2ος Υποόμιλος)

ΑΠΣ Φθία - ΧΑΝΘ   1-3 (23 - 25, 25 - 21, 24 - 26, 22 - 25)
Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Μακεδονικός   3-0 (25 - 12, 25 - 22, 25 - 15)
Αναγέννηση Άρτας - ΓΑΣ Αρχέλαος   2-3 (25-22, 19-25, 25-12, 24-26, 14-16)
Ρεπό: ΑΜΣ Νέστωρ​