Ένα βήμα πριν το Final-4 οι Κορασίδες του ΓΣ Άρτας

Μία ανάσα από την πρόκριση στο φάιναλ φορ της ΕΣΠΕΔΕ βρίσκονται οι Κορασίδες του ΓΣ Άρτας, οι οποίες επικράτησαν με 3-0 σετ του Ιωνικού Αγρινίου.

Στον πρώτο προημιτελικό, η αρτινή ομάδα απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού ματς του Σαββάτου (17/2, 12:00). Εκεί ο ΓΣ Άρτας χρειάζεται μόλις 1 σετ για να «σφραγίσει» την πρόκριση στην 4άδα. Ακολουθεί το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ΓΣ Άρτας:

«Η ομάδα μας ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης στο 1ο σετ. Το γρήγορο 4-1 σερί έδειχνε τις διαθέσεις των κοριτσιών μας, οι οποίες είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα αρκετές φορές σε όλη την διάρκεια του σετ. Η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά με 13-9, 20-14 με αποτελεσματικό σέρβις, για να φτάσει να κατακτήσει το σετ με 25-19 μετά από επίθεση της Βαρέλη.

Αν και βρέθηκαν πίσω με 0-2 στο σκορ, η ομάδα μας αποφασισμένη προηγήθηκε 5-2, με σέρβις της Πορτοβάρα. Την καλή εμφάνιση συνέχισε η ομάδα μας, γεγονός που δεν την άφησε να γυρίσει ούτε 2 ολόκληρες περιστροφές! Αποτελεσματικές επιθετικά και σε σέρβις η ομάδα μας προηγήθηκε 11-6, 17-12 και πήρε το σετ 25-17, προηγούμενη 2-0 σετ.

Και οι 2 ομάδες αποφασισμένες να κατακτήσουν το σετ αυτό μπήκαν δυνατά και η πρώτη περιστροφή τελείωσε με ισοπαλία στο σκορ (9-9). Η συνέχεια δεν ήταν όμοια, αφού με πολύ δυνατό σέρβις η αρχηγός μας Πορτοβάρα έφερε το σκορ 15-10. Το ίδιο επιτέλεσαν και οι Νταούλια, Βαρέλη καθώς η ομάδα μας προηγήθηκε στο σκορ 19-12, 25-15 αντίστοιχα, φέρνοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και την νίκη της ομάδας μας με 3-0 σετ