Έμεινε στο "μηδέν" ο Καραϊσκάκης με τη Σπάρτη

Μην πιάνοντας τα στάνταρ απόδοσης του προηγούμενου παιχνιδιού, ο Καραϊσκάκης έμεινε στο 0-0 με τη Σπάρτη.

Στο 0-0 με τη Σπάρτη έμεινε ο Καραϊσκάκης, χάνοντας την ευκαιρία να κλείσει τη χρονιά με ακόμη μια νίκη που θα τον εδραίωνε στα υψηλότερα πατώματα της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη δεν έπιασαν τα στάνταρ απόδοσης του ματς με τον Αήττητο, όταν και δημιούργησαν μεγάλο αριθμό τελικών προσπαθειών, όμως ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο από τη Σπάρτη, που δεν έδειχνε ιδιαίτερα απειλητική επιθετικά. Ο κόουτς μάλιστα του Καραϊσκάκη αναγκάστηκε να προβεί σε αλχημείες, καθώς έχασε νωρίς με τραυματισμό τον Χρούσιελ και ανακάτεψε την τράπουλα προκειμένου η ομάδα να παραμείνει δημιουργική, όσο και ασφαλής στα μετόπισθεν. Η πρώτη πολύ καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον Καραϊσκάκη στο 9ο λεπτό, όταν ο Άλεξιτς έκανε το γύρισμα, ο Κάκκο έστρωσε στον Ψιάνο που έπιασε εξαιρετικό σουτ από το όρια της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το “παραθυράκι” του Πάντου. Στο 14ο λεπτό, ο Πάντος έκανε τραγικό διώξιμο πάνω στον Κάκκο στο ύψος της περιοχής, με τον επιθετικό της αρτινής ομάδας να κάνει κακό κοντρόλ και να χάνει την ευκαιρία να βγει τετ α τετ. Στο 17', η Σπάρτη είχε την πρώτη υποψία ευκαιρίας, με το Βλαχομήτρο να κάνει κάτι μεταξύ πάσας και σουτ μέσα από την περιοχή, και το Στεφανάκο να μπλοκάρει εύκολα. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Καραϊσκάκης απείλησε εκ νέου, όταν σε λάθος διώξιμο της μπάλας, ο Μασούρας σε μια φάση πανομοιότυπη με αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής, όταν και σκόραρε, από μακριά, επιχείρησε εκ νέου το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η αρτινή ομάδα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 44ο λεπτό απείλησε και πάλι, όταν έπειτα από θαυμάσια σέντρα του Καπία, στην περιοχή, ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης μπήκε δυνατά και μόλις στο 46ο λεπτό, ο Ματθαίου ελίχθηκε ωραία έξω από την περιοχή, και σούταρε, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 66ο λεπτό και έπειτα από λάθος της άμυνας της Σπάρτης, ο Ματθαίου και πάλι απείλησε όταν έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, έκανε το μπάσιμο και το πλασέ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι, βρίσκοντας στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 76ο λεπτό, ο Παπανίκου έκανε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Ματθαίου, που ήταν ο μόνος που δημιούργησε φάσεις στην επανάληψη, αστόχησε με προβολή. Στο 78' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά από ώρα, με ένα μακρινό σουτ του Στανόγιεβιτς που ήλεγχε όμως ο Στεφανάκος καθώς κατέληγε άουτ. Στο 84ο λεπτό, ο Παπανίκου έκανε προσωπική προσπάθεια, και σούταρε με την μπάλα να φεύγει όμως άουτ. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι έδειχναν τη διάθεση να κλείσουν στα καρέ τους, τους παίκτες της Σπάρτης, όμως η κούραση σε παίκτες κλειδιά, όπως οι Χούσος και Ψιάνος, δεν επέτρεψε να δημιουργηθεί κάποια κλασική ευκαιρία, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν από την Άρτα με το βαθμό, παρά το γεγονός πως δεν έθελξαν με την απόδοσή τους. Πλέον οι παίκτες του Καραϊσκάκη θα ξεκουραστούν για τις γιορτές, με την ομάδα να αναμένεται ενισχυμένη στα επερχόμενα παιχνίδια, καθώς έχει ήδη αποκτηθεί ο Βουκμίροβιτς, ενώ πιθανότατα θα υπάρξουν και άλλες προσθήκες.

Γκολ : -

Κίτρινες : Χούσος, Παντίδος, Καπίας / Στανόγιεβιτς

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Θεοχάρης (Θεσσαλίας)  Βοηθοί : Στεφανής (Καρδίτσας) – Πλάκας (Δυτικής Αττικής)  4ος : Μπεκιάρης (Καρδίτσας)

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Καψάλης (82' Κυριάκης), Χρούσιελ (32' λ.τρ. Ματθαίου), Καπίας, Παντίδος, Μασούρας, Χούσος, Άλεξιτς (75' Γυφτοκώστας), Ψιάνος, Κάκκο

Σπάρτη (Τσερνίσοφ) : Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Βλάχος, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Παυλής (65' Καινούργιος), Βλαχομήτρος (90' Νάτσης), Κωνσταντινόπουλος, Μαντζίρης

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.