Έμεινε στο μηδέν με τη Δόξα Δράμας ο Καραϊσκάκης

Ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας με την Δόξα Δράμας στο Δημοτικό Γήπεδο Αγ. Αναργύρων.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Την πρώτη φετινή εντός έδρας ισοπαλία για το πρωτάθλημα της Football League, παραχώρησε σήμερα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής η αρτινή ομάδα, σε ένα παιχνίδι που είχε λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και δύο σωτήριες επεμβάσεις από τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων.

Στο 4ο λεπτό, ο Λουκίνας έφυγε στην κόντρα επίθεση, όμως ο Γκότοβος με σωτήριο τάκλιν της τελευταίας στιγμής δεν άφησε τον επιθετικό του Καραϊσκάκη να απειλήσει τον Βούρα. Στο επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ο Ριζογιάννης έφερε τη μπάλα με εκτέλεση φάουλ στην περιοχή και ο Γκότοβος με γυριστή κεφαλιά ανάγκασε τον Μέλκα να αποκρούσει σε κόρνερ. Η επόμενη καλή στιγμή, ήρθε στο 33ο λεπτό, όπου ο Μακρής έπαιξε γρήγορα τη μπάλα στον Μπεκατώρο που ανέβηκε από τα αριστερά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε τη σέντρα, ο Βούρας απέκρουσε και η μπάλα στη συνέχεια φάνηκε να χτυπάει στο χέρι του Πεταυράκη, με τον διαιτητή του αγώνα κ. Μακρυπόδη, να δείχνει "παίζεται", μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Η μεγάλη φάση για τον Καραϊσκάκη ήρθε στο 47ο λεπτό, που αν κατέληγε σε γκολ, τα πράγματα θα εξελισσόταν διαφορετικά, λόγο του κομβικού σημείου που αυτό θα είχε επιτευχτεί. Συγκεκριμένα, ο Κόλλινς, έκανε ωραία μπαλιά για τον Λουκίνα που έφυγε πίσω από το κέντρο, έφτασε απέναντι από τον Βούρα, όμως ο τελευταίος με ωραία απόκρουση έσωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά, και αφού απείλησαν με δύο σουτ του Ριζογιάννη, που δεν ανησύχησαν βέβαια τον Μέλκα, στο 62ο λεπτό, από απομάκρυνση των αμυντικών, και κωλυσιεργία των κεντρικών αμυντικών, ο Κουσκουνάς πιο γρήγορος έφυγε απέναντι από τον Μέλκα, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να σώζει εντυπωσιακά. Μετά την απόκρουση ο Μέλκας συγκρούστηκε με τον επιθετικό της Δόξας και χτύπησε στο κεφάλι, όμως ευτυχώς δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό και συνέχισε κανονικά τον αγώνα. Η απάντηση του Καραϊσκάκη σε αυτή τη φάση ήταν τέσσερα λεπτά αργότερα, μία ωραία ατομική προσπάθεια του Κυριάκη από τα αριστερά που γύρισε σωστά τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, όμως δεν βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας, για να τη στείλει προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα να δημιουργήσουν μία αξιόλογη τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα, 0-0.

Διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας)  Βοηθοί: Μεσσήνης (Αχαΐας) - Στεφανής (Καρδίτσας)
4ος: Παπαδόπουλος (Αχαΐας)

Γκολ: -

Κίτρινες: 71' Παπανίκου - 40' Μπαϊκαρά, 45' Μαρκόπουλος, 51' Αρναρέλλης, 93' Ντατίδης, 84' Κουσκουνάς

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μπεκατώρος, Μακρίδης (89' Ευαγγέλου), Μακρής, Κόλλινς (57′ Κυριάκης), Χούσος, Δημητριάδης (76′ Κουσίδης), Λουκίνας

Δόξα Δράμας (Κωστένογλου): Βούρας, Σιώπης, Όστοϊτς, Γκότοβος, Πεταυράκης, Ματσούκας (35′ λ.τρ. Αρναρέλλης), Νταντίδης, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά (40′ λ.τρ. Μαρκόπουλος),  Γουνδουλάκης, Κουσκουνάς