Έμεινε το 2-1 στο Φλωριάδα-Αχιλλέας

Δε σημειώθηκε γκολ στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού Φλωριάδα-Νεοχώρι, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1.

Το δεύτερο μισό του παιχνιδιού ανάμεσα στην πρωτοπόρο Φλωριάδα και το μαχητικό Αχιλλέα παίχτηκε σήμερα, καθώς το παιχνίδι είχε διακοπεί το περασμένο Σάββατο εξαιτίας της πυκνής ομίχλης που δεν επέτρεψε να διεξαχθεί δεύτερο ημίχρονο. Να θυμίσουμε ότι οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 2-1, από τα γκολ που σημείωσαν στο πρώτο μέρος οι Μαργαρίτης και Τσίρος, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει λίγο πριν την ανάπαυλα, χάρη σε γκολ του Κωσταδήμα. Στο δεύτερο μισό, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τους πρωτοπόρους να κατακτούν τη νίκη και να διατηρούν τη διαφορά των 12 βαθμών από τη δεύτερη Μέλισσα.

Αναλυτικά, οι δυο ομάδες μπήκαν "κρύες" στον αγωνιστικό χώρο, με τη Φλωριάδα να έχει την κατοχή, όμως να μην μπορεί να βγάλει πολλές φάσεις καθώς τα χαλούσε στην τελική πάσα. Στο 60ο λεπτό μετά από ωραία ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στον Αποστόλου που δεν έκανε ούτε σέντρα ούτε σουτ, και η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Αχιλλέα. Στο 70', από εκτέλεση κόρνερ, ο Κακάβας πήρε την καρφωτή κεφαλιά μόνος, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη και έφυγε λίγο άουτ. Ο ελλιπής Αχιλλέας παρά τις προσπάθειές του να βγει στην κόντρα σε κάποιες περιπτώσεις δε δημιούργησε προϋποθέσεις για κάποιο γκολ που θα του χάριζε την ισοπαλία, με τη Φλωριάδα να φτάνει στα τελευταία λεπτά για ακόμα μια φορά κοντά στο γκολ, όταν από γέμισμα στην περιοχή, ο Λύτος μόνος δεν πήρε καλά την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ, και ενώ ο Κακάβας καραδοκούσε πίσω του ολομόναχος. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με τους νικητές να κρατάνε χωρίς πρόβλημα το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Στούπας Παύλος

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπίζας, Καλαμπούκης, Αποστόλου (73' Βασιλάκης), Κακάβας, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (90'+ Μανιφάβας), Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Σπύρου (90'+ Κολιούλης)

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Κολιογιάννης Μ., Κολιογιάννης Ν., Κοστρένι, Στόγια, Νάτσιος, Τσέλα, Βούλγαρης, Πάνος, Δήμου, Κωσταδήμας, Αρτένις