Έμειναν στο "Χ" ΑΕΞ και Απόλλωνας

Ισοπαλία με 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα στην ΑΕ Ξηροβουνίου και τον Απόλλωνα Γλυκορίζου.

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν στο γήπεδο της Καμπής, η ΑΕ Ξηροβουνίου με τον Απόλλωνα Γλυκορίζου. Η ΑΕΞ έμεινε για ακόμη ένα ματς χωρίς νίκη και δεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Μέλισσας προσπερνώντας τη μόνο για ένα βαθμό, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μπουν με πιο πολλές αξιώσεις στη μάχη της τετράδας, έχοντας μείνει ωστόσο έξι πόντους πίσω από τη γραμμή των μπαράζ. Στο σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 20ο λεπτό, όταν σε αναμπουμπούλα στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Γεωργατσέλος έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 25', ο Μπαλαδήμας σούταρε άουτ, ενώ στο 32ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Τρούλλη, ο Θάνος πήρε την κεφαλιά με τους αμυντικούς να απομακρύνουν πάνω στη γραμμή. Ο Απόλλωνας είχε ακόμη μια καλή φάση σε κόρνερ κι κεφαλιά του Γιάννενα που έφυγε άουτ, ενώ από τη μεριά της η ΑΕΞ, είχε δύο καλές στιγμές με τους Δόση και Νίκου που πέρασαν όμως ανεκμετάλλευτες.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΞ έφτασε νωρίς πολύ κοντά στο γκολ, όταν από σπάσιμο της μπάλας του Βίτσιου, ο Δόσης σούταρε δυνατά όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα πολύ καλό φάουλ του Τρούλλη που έδιωξε με δυσκολία ο Αλεξίου, για να φτάσουμε στο 72ο λεπτό, όταν ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τον Απόλλωνα, Συγκεκριμένα, ο Μπαλαδήμας, που είχε απειλήσει και στο πρώτο μέρος με δυνατό σουτ, δοκίμασε ξανά το πόδι του έξω από την περιοχή, με την μπάλα αυτή τη φορά να καταλήγει στη γωνία του Αλεξίου, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, για να γίνει το 1-1. Η ΑΕ Ξηροβουνίου κυνήγησε το δεύτερο γκολ για να πάρει το τρίποντο, με το Νίκου να κάνει τη σέντρα στο 83ο λεπτό, όμως την κεφαλιά του Δόση να φεύγει άουτ, και το τελικό 1-1 να παραμένει, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται γκολ και βαθμούς.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Παπαδημητρίου Δονάτος - Κοσίνας Βαγγέλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Γιαννούλης, Κοσταντίνι, Βίτσιος, Γεωργατσέλος (75' Ανυφαντής), Γρύλλης (60' Παλιάτσος), Κυριαζής (85' Γκυζέλης), Δόσης Αρ., Νίκου, Πλακιάς

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Ντάκουλας (70' Δήμητσας), Τριαντάφυλλος, Θάνος, Τρούλλης, Μπαλαδήμας, Γεωργάκης, Κραμπής, Γιάννενας, Γρηγορίου (46' Παππάς), Μαλέσκος (80' Νούτσος)