Έμειναν στην κατηγορία οι Φιλέλληνες, υποβιβασμός για Μενίδι!

"Διπλό" σωτηρίας πέτυχαν οι Φιλέλληνες μέσα στο Μενίδι, επικρατώντας με 0-1, της τοπικής ομάδας και υποβιβάζοντάς την στη Β' ΕΠΣΑ.

Όπως γράψαμε και προ ολίγων ημερών, η ΑΕ Μενιδίου ήλπιζε σε πολύ δύσκολο συνδυασμό αποτελεσμάτων για να παραμείνει στην κατηγορία, κάτι που από την προτελευταία κιόλας αγωνιστική των μπαράζ δεν έγινε πράξη, αφού οι Φιλέλληνες πέρασαν με "διπλό" από το Μενίδι και τελείωσαν το θέμα παραμονή στην κατηγορία, υποβιβάζοντας τους γηπεδούχους στη Β' ΕΠΣΑ μετά από αρκετά χρόνια αξιοπρεπούς παρουσίας στην Α' κατηγορία. Στα αγωνιστικά, το πρώτο μέρος κύλησε με μία μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, με το Νούσια όμως να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, με τους Φιλέλληνες να μπαίνουν στο δεύτερο μέρος με το γκολ που έκρινε στο ματς, αφού στο 48ο λεπτό, ο Σιαπάτης έκανε την ενέργεια και το γύρισμα για τον Τσουρή και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.

Στο 62ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν σαφές προβάδισμα νίκης, όταν ο Κώτσης έφυγε σε τετ α τετ όμως ο Παπαθανασίου τον πρόλαβε τελευταία στιγμή. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να βάλουν φωτιά στις καθυστερήσεις, όταν έπειτα από λάθος των αμυντικών, ο Κασελούρης σούταρε όμως σημάδεψε το δοκάρι, μην μπορώντας  να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι και συνεπακόλουθα στη διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Διονύσης Δημήτρης - Λάμπρου Χάρης

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Παπαθανασίου, Δάσκαλος, Πανέτας, Κασελούρης Κ., Παντιώρας, Καναράς, Μανθιός, Κασελούρης Π., Νούσιας (74' Οικονόμου), Βλάχας, Μόσχος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Παπαχαρίσης, Ροβίνας (46' Κατέρος), Γεωργής, Γούλας, Γρούμπας, Σταμάτης (89' Μπίζας), Σιαπάτης (84' Τσέτσος), Τσουρής, Κώστας (70' Ζάμπας), Βάσιος, Κώτσης