Έ(Χ)ασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή η Αναγέννηση!

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο Δημοτικό Στάδιο Πτολεμαΐδας "Αιμίλιος Θεοφανίδης", καθώς Μακεδονικός Φούφα και Αναγέννηση Άρτας δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και έμειναν στο 0-0.

Μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, έχασε σήμερα η Αναγέννηση, καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τον Μακεδονικό Φούφα, τη στιγμή που η ΑΕΠ Καραγιαννίων στραβοπάτησε απέναντι στον Απόλλωνα Ευπαλίου, ο οποίος κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο για αυτόν παιχνίδι, καθώς έχει ήδη υποβιβαστεί. Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει λόγω μικροπροβλήματος με το γιατρό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι που με τη σειρά τους ήθελαν ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα τους ώστε να αυξήσουν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία, μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 3' σουτ του Τοπάλη, έδιωξε δύσκολα στη γωνία του ο Μήτσιος. Ένα λεπτό μετά ο Μήτσιος πρόλαβε και έπεσε στα πόδια του Χάιτα, καθαρίζοντας την επικίνδυνη φάση. Στο 5' ο Μπότσαρης ανακόπηκε λίγο πριν εκτελέσει για να έρθει νέα μεγάλη φάση για τον Μακεδονικό, όταν στο 10' από φοβερή ατομική ενέργεια του Τοπάλη και κακή αντίδραση της άμυνας της Αναγέννησης, το πλασέ του παίκτη της ομάδας του Φούφα, έφυγε λίγο άουτ. Στο 25' σουτ του Μαυροματίδη, ο εξαιρετικός και σήμερα Μήτσιος, έδιωξε με τα πόδια, ενώ ένα λεπτό μετά από σέντρα του Χάιτα, ο Σπανδωνίδης έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η Αναγέννηση φάνηκε στην επίθεση στο 37' όταν σουτ του Κραμπή κόντραρε και πέρασε κόρνερ, με τον Χούσο να το εκτελεί, όμως η κεφαλιά του Κραμπή ήταν άστοχη. Η τελευταία φάση του α' μέρους άνηκε και αυτή στους φιλοξενούμενους, όταν στο 43' από νέα εκτέλεση κόρνερ του Χούσου, το μονοκόμματο σουτ του Καζναφέρη από το δεύτερο δοκάρι, πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα, με το Μήτσιο να καθαρίζει σε δύο περιπτώσεις τις φάσεις με γροθιές. Στο 59' ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση για την Αναγέννηση στο παιχνίδι, όταν βγήκε στην κόντρα, ο Γκολάκου ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Η Αναγέννηση που στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και πίεσε τους γηπεδούχους απείλησε ξανά στο 77', με τον Δημήτρη Παπακίτσο να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια. Στο 82' ο Μακεδονικός κόντρα στη ροή του αγώνα έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν από σέντρα του Μαυροματίδη, ο Χάιτας από τα δύο μέτρα νικήθηκε από το Μήτσιο, κρατώντας το "μηδέν" στην εστία του. Στο 89' νέα μεγάλη φάση για την Αναγέννηση, με τον Παπακίτσο να σεντράρει και τον Νταλάκα με κεφαλιά από καλή θέση να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 90' ο Μπάκαλης βρήκε σε ετοιμότητα τον Μήτσιο, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με τον Χούσο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τους ανθρώπους της Αναγέννησης να φωνάζουν για ανατροπή-πέναλτι στον Νταλάκα, όμως τον διαιτητή Αγγελάκη να μην συγκινείται και να σφυρίζει τη λήξη του αγώνα που ολοκληρώθηκε με 0-0.

Το artagoal.gr βρέθηκε στην Πτολεμαΐδα, όπου έτυχε άψογης φιλοξενίας από τη διοίκηση της γηπεδούχου ομάδας και τους ευχαριστούμε, και έτσι θα έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε εκτεταμένα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση, καθώς και να δείτε τι ειπώθηκε στη συνέντευξη Τύπου.

Διαιτητής: Αγγελάκης Άγγελος (Μακεδονίας)  Βοηθοί: Τοροσιάδης Νίκος (Μακεδονίας) - Τυριακίδης Νίκος (Μακεδονίας)

Μακεδονικός Φούφα (Τούνης): Μπίντσης, Σιδηρόπουλος, Χαραλαμπίδης, Τζουβάρας, Πιρίτζαους, Μπακάλης, Μπίντσης, Σπανδωνίδης (87' Τουλουμενίδης Φ.), Χάιτας (91' Σωτηριάδης), Τοπάλης (55' λ.τρ. Φωτιάδης), Μαυροματίδης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μήτσιος, Μανιώτης, Σχισμένος, Παπαρούνης, Τσελά, Κραμπής (57' Νταλάκας), Χούσος, Καζναφέρης, Γκολάκου (68' Παπακίτσος Δ.), Μπότσαρης (82' Λάκκας), Σιδηρόπουλος