Έχασε τη νίκη στο 91' ο Καραϊσκάκης!

Μια ανάσα από σπουδαίο "διπλό" έφτασε ο Καραϊσκάκης, όμως δεχόμενος γκολ στο 91', έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Βλαχιώτη.

Σπουδαία ευκαιρία, να φύγει με ένα σημαντικότατο "διπλό", που θα τον ανέβαζε αρκετά στο βαθμολογικό πίνακα, απώλεσε ο Καραϊσκάκης, που αν και κράταγε τη νίκη στα χέρια του, δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις, και αρκέστηκε στον ένα βαθμό που του δίνει το ισόπαλό 1-1 με το γηπεδούχο Αστέρα Βλαχιώτη. Η αρτινή ομάδα μπήκε αρκετά δυνατά, και στο 4ο λεπτό, απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, με το σουτ του Ναζίμ, όμως, να φεύγει λίγο άουτ. Ο Καραϊσκάκης συνέχισε να ψάχνει ένα γκολ, και μετά από δύο ανεκμετάλλευτα κόρνερ, ο Σταματής, σε νέα εκτέλεση, πήρε την κεφαλιά, στο 17ο λεπτό, στέλνοντας όμως την μπάλα, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, μετά τις φάσεις του Καραϊσκάκη, και στο 30ο λεπτό, μάλιστα, έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Χουάντερσον έβγαλε πολύ δύσκολα σουτ από τους Παπούλη και Ζαΐμη, μέσα από την περιοχή σε κόρνερ. Το ημίχρονο φαινόταν πως θα φύγει χωρίς κάποιο γκολ, όμως ο Καραϊσκάκης κατάφερε σε ένα κομβικό σημείο να πάρει το προβάδισμα, με τον Τάμπα να σεντράρει, και το Ρούνεϊ, με κεφαλιά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να γράφει το 0-1, για την αρτινή ομάδα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης έσφιξε τις γραμμές του, και διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, ψάχνοντας μια κόντρα επίθεση για να τελειώσει το ματς. Σε μία από αυτές, στο 66ο λεπτό, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να σημειώσουν αυτογκόλ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου, η κεφαλιά του Κρισμάρεβιτς, έφυγε άουτ. Ο Αστέρας πέραν μιας εκτέλεσης φάουλ από καλό σημείο, στο τελευταίο τέταρτο, δε φάνηκε ιδιαίτερα απειλητικός στο δεύτερο μέρος. Μια αδράνεια της άμυνας, ωστόσο, του Καραϊσκάκη, στο ίδιο ακριβώς χρονικά σημείο, που είχε σκοράρει στο πρώτο μέρος, στο 91ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία, στο Λεωνιδόπουλο, μετά από παράλληλο γύρισμα του Παπούλη, με πλασέ στο πρώτο δοκάρι να πλασάρει προ του Χουάντερσον, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Καραϊσκάκη να μένει για 4η συνεχόμενη αγωνιστική αήττητος (μεσολάβησε το ρεπό του), χάνοντας όμως μια σημαντική ευκαιρία, σήμερα να γυρίσει στην Άρτα με το τρίποντο, κάτι που θα διεκδικήσει στο κυριακάτικο ματς με το Διαγόρα, στην έδρα του.

Γκολ : Λεωνιδόπουλος 91' / Ρούνεϊ 46'

Διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Φίλος (Βοιωτίας)  4ος: Μαχαίρας (Αθηνών)

Αστέρας Βλαχιώτη (Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Τουλίκας (82' Οφορίκουε), Λάμτσε, Ζάννης (46′ Τσίπρας), Μαϊσουράτζε, Σοκολάροφ, Λεωνιδόπουλος, Ζαΐμι (75' Ρόδης), Παπούλης, Σάνι (34′ λ.τρ. Ντούνης)

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς) : Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος, Κλιγγόπουλος, Γλυνός, Κρισμάρεβιτς, Ρουμπανγκούκα (82' Γαλεάδης), Ναζίμ, Σταματής (76' Βαφειάδης), Ρούνεϊ, Ντοναλντόνι (63' Δερμιτζάκης)