Έ"Χ"ασε μεγάλη ευκαιρία για το "διπλό" ο Καραϊσκάκης

Σε ένα ματς που είχε περισσότερες ευκαιρίες να κάνει γκολ, ο Καραϊσκάκης έφυγε με λευκή ισοπαλία από τα Τρίκαλα.

Λευκή ισοπαλία στα Τρίκαλα για τον Καραϊσκάκη, που αν και έχασε αρκετές σημαντικές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να φύγει με το πολυπόθητο τρίποντο από τη γειτονική πόλη. Η αρτινή ομάδα μπήκε καλύτερα στο ματς, και λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα μόλις στο 1ο λεπτό, όταν έπειτα από λάθος του Συριόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Τζιώρα που σούταρε όμως άουτ. Το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα μέτριο αγωνιστικό χώρο, και το πρώτο ημίωρο κύλησε χωρίς κάτι άλλο ιδιαίτερο. Ο Καραϊσκάκης είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε περισσότερο να δημιουργήσει καταστάσεις από τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να έχει άλλη ουσιαστική ευκαιρία. Στο 33ο λεπτό, ο Τζιώρας βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, με τον Γκότοβο να κόβει την τελευταία στιγμή. Στο 38', οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά ουσιαστικά στο παιχνίδι, με τον Καπό να να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αδύναμα όμως, με το Στεφανάκο να πέφτει και να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Στο 42ο λεπτό νέο σουτ για τα Τρίκαλα, αυτή τη φορά με το Συμελίδη, με το Στεφανάκο όμως να μπλοκάρει και πάλι χωρίς πρόβλημα. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος, και ανήκε στον Καραϊσκάκη, με τον Ψιάνο να σουτάρει έξω από την περιοχή όμως την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Τζιώρας δοκίμασε για τρίτη φορά να σκοράρει, με τον Ταϊρη να απομακρύνει δύσκολα, κρατώντας το σκορ στα επίπεδα του 0-0, ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 49ο λεπτό, ο Μαρκόφσκι έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισε στον Καπό, με τον τελευταίο όμως να σουτάρει πολύ άουτ. Στο 58ο λεπτό ήρθε η πιο επικίνδυνη στιγμή για τους γηπεδούχους, με το Μαρκόφσκι να βρίσκει τον Γκουγκούδη που σούταρε δυνατά, με το Στεφανάκο όμως να βγάζλει εντυπωσιακά το σουτ του επιθετικού των Τρικάλων, κρατώντας το “μηδέν” για την εστία του. Στο 62ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης άγγιξε το 0-1, όταν ο Βουκμίροβιτς βρήκε σε καλή θέση τον Τζιώρα, με τον τελευταίο να πλασάρει όμως την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ταϊρη. Η επόμενη φάση ήρθε στο 72ο λεπτό, και ανήκε πάλι στον Καραϊσκάκη, με το Βουκμίροβιτς να σουτάρει χαμηλά, όμως τον Ταϊρη να είναι σταθερός. Στο 80', ήταν σειρά των γηπεδούχων να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, με το Συμελίδη να πιάνει μονοκόμματο σουτ, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 87ο λεπτό, ο Μπαντέ που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή βρέθηκε σε προφανή θέση για γκολ, όμως ο Γκοτοβός για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, έκοψε σωτήρια, πριν πλασάρει ο υψηλόσωμος επιθετικός του Καραϊσκάκη. Ο Καραϊσκάκης είχε και στο 92ο λεπτό τη μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το “διπλό” από τα Τρίκαλα, όμως και πάλι ο Μπαντέ, που βρέθηκε μόνος στην καρδιά της περιοχής, έχασε το κοντρόλ της μπάλας, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να απομακρύνουν. Η ισοπαλία δεν είναι σίγουρα κακό αποτέλεσμα για τον Καραϊσκάκη, ωστόσο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, θα μπορούσε να έχει φύγει με τρεις πολύτιμους βαθμούς, απέναντι σε μια ομάδα που δε βρίσκεται στο καλύτερο φεγγάρι της, δείγμα αυτού μάλιστα, οι έντονες αποδοκιμασίες καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με κύριο αποδέκτη τον προπονητή της ομάδας, Θωμά Γράφα.

Γκολ : -

Κίτρινες : Παπανίκου

Κόκκινες : -

Διαιτητής: Αντωνίου Ελένη (Αν. Αττικής)  Βοηθοί: Αρμακόλας Ισίδωρος (Κυκλάδων) - Νίκζας Αχιλλέας (Λάρισας)  4ος: Μπεκιάρης Λάμπρος (Καρδίτσας)

ΑΟ Τρίκαλα (Γράφας) : Ταϊρης, Πάνος, Νιάρος, Γκότοβος, Τσιάρας, Συριόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης, Καπός, Μαρκόφσκι (75' Σισέ), Γκουγκούδης (63' Σμυρλής)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Ροντρίγκεζ, Καπίας, Παντίδος, Μασούρας, Χούσος, Τζιώρας (68' Μπαντέ), Ψιανός, Βουκμίροβιτς (85' Γυφτοκώστας)