Δύσκολη νίκη με Γιώτη για τον Απόλλωνα

Χάρη σε γκολ του Γιώτη με κεφαλιά στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Απόλλωνας έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Φιλοθέης, με 1-0.

Σε ένα ματς με πολλή ένταση και αντεγκλήσεις στη λήξη του, που δυστυχώς δεν έχουν θέση στον αθλητισμό και ανήκουν σε άλλες εποχές, ο Απόλλωνας επικράτησε της Φιλοθέης, χάρη σε γκολ του Γιώτη στο 86' και πήρε το τρίποντο, με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί στο πρώτο μέρος, και στο 15ο λεπτό είχαν φάση τετ α τετ με τον Καραγιάννη, που νικήθηκε από τον Μπόλη. Στο 22' σουτ του ίδιου παίκτη βρήκε και πάλι απάντηση από τον γκολκίπερ του Απόλλωνα, ο οποίος απείλησε τρία λεπτά μετά, με κεφαλιά του Γιώτη που έφυγε άουτ. Στο 32ο λεπτό, η Φιλοθέη απείλησε ξανά, με το Σκάλτσα αυτή τη φορά να σταματιέται από τον Μπόλη, ενώ ο Απόλλωνας στο 41ο λεπτό είχε σημαντική στιγμή, με το Βλάχα να βρίσκει ωραία τον Κορέλη, που νικήθηκε όμως στο τετ α τετ από τον Κατσούλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι στο 1ο μόλις λεπτό είχαν σημαντική στιγμή, με το Δήμο να βγάζει ωραία τον Κορέλη σε καλή θέση, όμως τον τελευταίο να αστοχεί. Ο Γιώτης προειδοποίησε για ακόμα μια φορά στο ματς την άμυνα της Φιλοθέης, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα άουτ, στο 62ο λεπτό, για να απειλήσει στο δεύτερο μέρος, αργά η Φιλοθέη, στο 82ο λεπτό, με τον Ευθυμίου να αστοχεί με κεφαλιά. Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 86ο λεπτό, ο Βλάχας εκτέλεσε κόρνερ, και ο Γιώτης με την τρίτη προσπάθειά του στο ματς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Όπως προαναφέραμε με το τέλος της αναμέτρησης η κατάσταση ξέφυγε, με γεγονότα που δεν έχουν θέση εν έτει 2020 στα γήπεδα, όμως οι ψυχραιμότεροι έδωσαν τη λύση. Για το Γλυκόριζο, αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς από τη Δόξα, Τομουτζόγλου, ενώ αποκτήθηκε και ο νεαρός Παπανδρέου, από την Κ19 του Καραϊσκάκη.

Διαιτητής : Κυριακού Χρήστος  Βοηθοί : Στούπας Παύλος - Γκόκα Κατερίνα

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Μπόλης, Γεωργούλας (56' Κασελούρης), Καφαλής, Δήμος Α. (56' Παππάς), Γιώτης, Χαϊντάρι, Κωτσίλας, Δήμος Χ., Κορέλης, Βλάχας, Τομουτζόγλου (76' Μουζακίτης)

ΑΟ Φιλοθέης (Παλιάτσος) : Κατσούλας, Ζώης, Ευθυμίου, Τσιρογιάννης, Καραχάλιος Β., Ζώης Δ. (63' Χατζηνικολάου), Τσώλας (54' Κύρκος), Καραχάλιος Αρ., Σκάλτσας, Καραγιάννης, Τασούλας (46' Γιαννούλης Σ. - 80' Βαγγελάτος)