Δύσκολη νίκη και +12 για τη Φλωριάδα

Δύσκολα πέρασε από την έδρα της Φιλοθέης η Φλωριάδα, με 0-1, ανεβάζοντας τη διαφορά της από τη Μέλισσα στους 12 βαθμούς.

Μία δύσκολη και σημαντική νίκη πέτυχε η Φλωριάδα, κόντρα στην πολύ ανεβασμένη Φιλοθέη, που για δεύτερο σερί ματς γνώρισε την ήττα, παρουσιάζοντας όμως αξιόλογο πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο. Οι νικητές στο πρώτο μέρος είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, όταν από κακή συνεννόηση στην άμυνα της Φλωριάδας, ο Κατσιγιάννης είδε την μπάλα να του στρώνεται απέναντι από τον Μπίζα, όμως πλάσαρε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην ευκαιρία αυτή με γκολ, όταν ο Τσίρος μπήκε στην περιοχή, και κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μήτσιος, ευστοχώντας, για το 0-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στο 25', ο Σπύρου από κόρνερ έγινε κάτοχος της μπάλας, στόπαρε, όμως το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 27', και πάλι ο Τσίρος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, και απέναντι από τον Αθανασίου τσίμπησε την μπάλα, με τους αμυντικούς να διώχνουν πριν αυτή περάσει τη γραμμή, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι. Στο ημίωρο, ο Νικοπολίδης εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, που πέρασε από όλους, όμως ο επερχόμενος Σπύρου, δεν μπόρεσε να γυρίσει την μπάλα προς την εστία. Στην τελευταία καλή φάση του 45λέπτου, ο Καραγιάννης, μετά από κόντρες έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής, και έπιασε ωραίο σουτ, που έφυγε όμως δίπλα από το δοκάρι του Μπίζα, και το 0-1 παρέμεινε.

Στην επανάληψη, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες λιγόστεψαν, με τη Φιλοθέη να έχει μια υποψία ευκαιρίας σε ένα σουτ του Βασιλάκου που κόντραρε, για να μπλοκάρει ο Μπίζας, ενώ από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι, αν και έβγαλαν κάποιες επιθετικές συνεργασίες, δεν έφτασαν σε αξιόλογη τελική προσπάθεια. Στα τελευταία λεπτά, και ενώ η Φλωριάδα αγωνιζόταν από το 80' με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Αντωνίου, η Φιλοθέη απείλησε σε δύο περιπτώσεις με ισοφάριση. Στο 86', ο Βασιλάκος εκτέλεσε δυνατά φάουλ, που σταμάτησε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Δημήτρης Γιαννούλης βρέθηκε στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η κεφαλιά του έφυγε ψηλά άουτ. Λίγο νωρίτερα, ίδια κατάληξη είχε και κεφαλιά του Κακάβα για τους νικητές. Με τη νίκη αυτή, η Φλωριάδα, ανεβάζει τη διαφορά της από τη δεύτερη Μέλισσα στους 12 βαθμούς, καθώς οι "κόκκινοι" γνώρισαν την ήττα στο ντέρμπι της πόλης, από τη Δόξα.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Στούπας Χρήστος

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς-Καυκιάς) : Αθανασίου, Μποχώτης (89' Παπαθανασίου), Ζώης Δ. (71' Λαζανάς), Δαιμάντης, Γιαννούλης Σπ., Γιαννούλης Δ., Βασιλάκος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης, Καλεύρας, Σερέτης Α. (82' Σερέτης Α.)

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπίζας, Αποστόλου, Κατσαρός (62' Κολιούλης), Βασιλάκης, Λύτος, Σπύρου (69' Καλαμπούκης), Τσίρος (90' Κακάβας), Νικοπολόδης, Μήτσιος (90' Μανιφάβας), Μαργαρίτης, Αντωνίου