«Δύο στα δύο» για τον Καραϊσκάκη, νίκη με 2-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας

Διπλασίασε τις νίκες στο πρωτάθλημα η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη, μετά την επικράτηση επί του Απόλλωνα Λάρισας με 2-0 στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας.

Ιδανικό ξεκίνημα κάνει στη Super League 2 ο Καραϊσκάκης, καθώς η αρτινή ομάδα μετά το μεγάλο "διπλό" απέναντι στη Δόξα Δράμας με 2-3, επικράτησε σήμερα και επί του Απόλλωνα Λάρισας στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης με 2-0. Το παιχνίδι ξεκίνησε με μία μικρή διακοπή στα πρώτα δευτερόλεπτα, καθώς τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Σουλιώτης σε διεκδίκηση με τον Κυβελίδη, ο οποίος στη συνέχεια έγινε αναγκαστική αλλαγή, του έγιναν σχεδόν δέκα ράμματα στο ασθενοφόρο που υπήρχε στο γήπεδο και ύστερα διακομίσθηκε στο ΓΝ Άρτας για να του γίνει υποχρεωτικά αξονική ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος για κάτι σοβαρότερο. Στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό, η αρτινή ομάδα ξεδιπλώθηκε ωραία στην αντεπίθεση, ο Χατζηστράβος πάσαρε δίπλα στον Γυφτοκώστα που έκανε το διαγώνιο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Γκέκας απέκρουσε προσωρινά και στο ριμπάουντ ο Τσούτσης από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 20' με διαγώνιο σουτ του Κουρτεσιώτη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κάπου κόντραρε και άλλαξε πορεία, αναγκάζοντας τον Μέλκα να αποκρούσει δύσκολα στη γωνία του σε κόρνερ. Στο 29' οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή στιγμή, με τον Κυβελίδη να τροφοδοτείται, να παίρνει κάποιες κόντρες και να κάνει το σουτ στη συνέχεια μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την αντίπαλη εστία. Στο 40' πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους, με τον Παναγιώτου να παίρνει την πάσα από τον Τσούτση και να σεντράρει, με τον Γυφτοκώστα να σηκώνεται μόνος του και από το ύψος της μικρής περιοχής να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά λίγο άουτ. Ο Καραϊσκάκης τελικά κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα πριν τη λήξη του α΄ημιχρόνου, όταν στο 42ο λεπτό, ο Παπανίκου πάσαρε στον ταλαντούχο Χατζηστράβο που με πλασέ με τη μία από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Γκέκα για το 2-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν αμέσως, όταν από μακρινή εκτέλεση φάουλ και άστοχη έξοδο του Μέλκα, ο Σκούπρας έκανε το σουτ και ο Καπίας έσωσε πάνω στη γραμμή. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία με τον Παπανίκου να περνάει από τα δεξιά, να πατάει περιοχή, όμως το σουτ από πλάγια κατέληξε στην αγκαλιά του Γκέκα. Στο 51' σουτ του Κυβελίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά από κόρνερ του Παπανίκου, ολομόναχος ο Τσούτσης έκανε την κεφαλιά από κοντά, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν για ένα γκολ, που θα τους βάλει ξανά στο παιχνίδι, όμως σε δυο-τρεις απανωτές φάσεις οι αμυντικοί του Καραϊσκάκη κατάφεραν να κόψουν κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, ενώ στο 63' από εκτέλεση κόρνερ του Σκούπρα, ο Σιφναίος έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μέλκα. Στο 69' ο Μέτσε με ωραία κίνηση βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως πριν προλάβει να σουτάρει βρέθηκε στην περιοχή και ζήτησε πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 76' ο Μασούρας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, σε μία φάση που ο διαιτητής ξεγελάστηκε από την κίνηση παίκτη του Απόλλωνα Λάρισας, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αποκτήσουν αριθμητικό πλεονέκτημα στην αναμέτρηση. Στο 80' χαμηλή σέντρα από τον Κουρτεσιώτη προβολή από τον Σιφναίο η μπάλα λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά αντεπίθεση για την ομάδα της Λάρισας, ο Μπαστακός απέναντι από τον Μέλκα καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και γύρισε στον επερχόμενο Τασιούλη που σούταρε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέλκα. Στα τελευταία λεπτά πάντως ο Καραϊσκάκης θα μπορούσε να πετύχει και άλλο τέρμα όμως αρχικά στο 89', Αλμπάνης και Καψάλης με διαδοχικά πλασέ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Γκέκα που απέκρουσε διαδοχικά, ενώ στο 92' από νέο λάθος των αμυντικών του Απόλλωνα και κλέψιμο του Αλμπάνη, ο τελευταίος απέναντι από τον Γκέκα πλάσαρε, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να τον νικά, κρατώντας το σκορ στο τελικό 2-0.

Μπορείτε να δείτε και το φιλμ του αγώνα, όπως σας το μετέφερε στις οθόνες σας το artagoal.gr ΕΔΩ.

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)  Βοηθοί: Νταβέλας (Μακεδονίας) - Κουφός (Μακεδονίας) 4ος: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)

Γκολ: Τσούτσης 13', Χατζηστράβος 42'

Κόκκινη: Μασούρας 76'

Κίτρινες: Μέτσε 32', Κυβελίδης 38', Παπανίκου 67', Μέλκας 87' / Χατζής 24', Καρατάσιος 41', Νούσιος 67', Τασιούλης 93'

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Καπίας, Βλάχος, Παναγιώτου (85' Καψάλης), Μέτσε, Ψιάνος, Χατζηστράβος, Τσούτσης (60' Μασούρας), Γυφτοκώστας (72' Αλμπάνης), Κυβελίδης

Απόλλων Λάρισας (Μπελά): Γκέκας, Σκούπρας, Σουλιώτης (5' λ.τρ. Κωστούλας), Καρατάσιος, Κουρτεσιώτης, Λίταινας, Χατζής, Νύκταρης (46' Σιφναίος), Τασιούλης, Σάντος (46' Νούσιος), Μπαστακός