«Διπλό» στη Φιλοθέη με τρία γκολ στο τέλος για τη Φλωριάδα

Δύσκολη εκτός έδρας επικράτηση για την ομάδα της Φλωριάδας, η οποία χρειάστηκε 77 λεπτά και ένα λάθος για να ανοίξει ο δρόμος προς τη νίκη.

Στο α' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή αλλά δυσκολευόταν στην παραγωγή φάσεων, με τους γηπεδούχους να περιμένουν μια καλή στιγμή στην κόντρα. Στο 10' ο Αντωνίου πέρασε τον αντίπαλο του από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, με τον Καλαμπούκη μόνο του στο δεύτερο δοκάρι να πλασάρει με τη μία ψηλά άουτ. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, με τον Κατσιγιάννη να σεντράρει και τον Καλεύρα με γυριστό σουτ να στέλνει τη μπάλα άουτ. Η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 44', όταν από φάουλ του Νικοπολίδη η μπάλα πέρασε απ' όλους για να φτάσει στον Σταμούλη, που σούταρε αλλά ο Γιαννάκος έβγαλε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Φλωριάδα μπήκε πιο δυνατά, με το παιχνίδι να παίζεται στη μεγαλύτερη διάρκεια του β' ημιχρόνου στο μισό που αμυνόταν η Φιλοθέη. Στο 58' ο Κατσαρός έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Σταμούλη να απειλεί και πάλι αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννάκου. Τρία λεπτά αργότερα από βολέ ο Νικοπολίδης βγήκε στην κόντρα, προστάτεψε με το σώμα του τη μπάλα, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Γιαννάκου. Για να φτάσουμε στο 77' όταν από γέμισμα του Χρήστου από πολύ μακριά στην περιοχή, ο Γιαννάκος δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του, για να γίνει έτσι από μία ανύποπτη φάση το 0-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους φιλοξενούμενους (φωτο). Στο 80' ο Νικοπολίδης έστρωσε στον Κατσαρό που σέντραρε και ο Μαργαρίτης αφύλαχτος από κοντινή απόσταση, με ωραία κεφαλιά στη γωνία πέτυχε το 0-2. Στο 92' ο Βασιλάκης σέντραρε, ο Νταλάκας με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Νικοπολίδη, ο οποίος αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα σε κενό τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Σιατής Κωνσταντίνος

ΑΟ Φιλοθέης (Παλιάτσος): Γιαννάκος, Ζώης Θ., Γιαννούλης, Μπασιάκος, Νάσκαρης (81' Παπαγιάννης), Τριαντάφυλλος, Δάρδας, Καραγιάννης, Βασιλάκος, Καλεύρας (68' Βέλεγκας), Κατσιγιάννης Σ.(61' Γιαννούλης)

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου): Μπακόλας, Χρήστου (84' Μπάχα), Πέτσας, Σταμούλης, Νικολαϊδης, Καλαμπούκης (60' Μαργαρίτης), Βασιλάκης, Νικοπολίδης, Αντωνίου, Κατσαρός (83' Νταλάκας), Μήτσιος