"Διπλό σωτηρίας" για την Αμβρακία

Σπουδαίας  βαθμολογικής σημασίας εκτός έδρας νίκη για την Αμβρακιά Κωστακιών, που πέρασε από την Ηγουμενίτσα, με σκορ 1-2.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη μέσα στην Ηγουμενίτσα για την Αμβρακία Κωστακιών, που σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στο Βόλο, ξέφυγε δύο γύρους πριν τη λήξη της κούρσας του Πρωταθλήματος, από την επικίνδυνη ζώνη, αφήνοντας τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας στην προτελευταία θέση. Η αρτινή ομάδα ευτύχησε μέσα σε δέκα λεπτά, στο τέλος του πρώτου μέρους να πάρει με τον Παππά, κεφάλι στο σκορ με δύο τέρματα, πηγαίνοντας με άλλη ψυχολογία στα αποδυτήρια. Στο 34ο λεπτό, ο Φώτης Παππάς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, και σούταρε στα δίχτυα για το 0-1. Ο ίδιος παίχτης δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, έβαλε γερές βάσεις για το "διπλό" της ομάδας του, όταν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, σημείωσε το 0-2, δίνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη στην Αμβρακία.

Στο δεύτερο μέρος, η Αμβρακία έχοντας το προβάδισμα των δύο τερμάτων με το μέρος της, διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, κρατώντας το παιχνίδι γύρω από το χώρο του κέντρου, και μην επιτρέποντας στο Θεσπρωτό να πλησιάσει με αξιώσεις στην εστία της, σε πολλές περιπτώσεις. Στην καλύτερή της φάση, η γηπεδούχος ομάδα μείωσε το σκορ στο 85ο λεπτό με το Νόνη, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι περισσότερο από αυτό, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μπούμπα. Η ομάδα του Δημήτρη Μπαλάφα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Λύτου. Η Αμβρακία με τη νίκη αυτή μπορεί να ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις, ωστόσο οφείλει στην επόμενη αγωνιστική να πάρει το παιχνίδι με τον ουραγό Αστέρα Πετριτή και να ισχυροποιήσει τη θέση της ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής. Σε παρόμοια θέση και ο Εθνικός Φιλιππιάδας, τον οποίο πλησίασε μετά και τα τελευταία της εξαιρετικά αποτελέσματα η Αμβρακία, σε απόσταση αναπνοής.

Διαιτητής : Μπούμπας (Ηπείρου)  Βοηθοί : Αντωνίου (Ηπείρου) - Θανασιάς (Ηπείρου)

Θεσπρωτός (Σταύρου) : Μπότσαρης, Ηλίας, Κωστάκης, Νόνης, Μυρσινιάς, Πέντσας (69' Ντόκος), Σουκιάς, Γιάκος (69' Μπλέτσας), Πολυχρονιάδης, Μπίκας, Βιτώρος (79' Μέμος)

Αμβρακία Κωστακιών (Μπαλάφας) : Βαρέλης, Τάσσος, Παπανίκου, Λύτος, Μπεζεβέγκης, Βερλέκης, Παππάς, Ασπροποταμίτης (71' Κωστακιώτης), Σιδηρόπουλος (65' Θεμελής), Νταλάκας (75' Μπότσαρης), Μπαλαδήμας

Ευχαριστούμε το Θωμά Κολιό και το thesprotiaball.gr για την ενημέρωση και τις φωτογραφίες.