Διπλό πρωταθλητισμού από τη Μέλισσα

Σημαντική νίκη πέτυχε μέσα στην έδρα της ΑΕ Ξηροβουνίου, η Μέλισσα, με 1-2.

Την εξαιρετική αγωνιστική φόρμα που διάγει επιβεβαίωσε για ένα ακόμα παιχνίδι η Μέλισσα, που πέρασε από την έδρα του Ξηροβουνίου, και απέδειξε πως είναι ικανή για πορεία πρωταθλητισμού τη φετινή σεζόν. Στο σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι αν και είχαν περισσότερες φάσεις για γκολ, γνώρισαν την ήττα, χάρη στην ευστοχία των παιχτών της Μέλισσας, που δε χρειάστηκε πολλές φάσεις για να σκοράρει. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Δόσης σούταρε όμως ο Νικολάου του είπε "όχι", για να φτάσουμε στο 7', όταν οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν ωραία, ο Κότσιαλος έκανε το γύρισμα, και ο Σιδηρόπουλος τελείωσε τη φάση για το 0-1. Η ΑΕΞ ανέβηκε στο γήπεδο ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και στο 15ο λεπτό σε σουτ του Κυριαζή, ο Νικολάου ήταν και πάλι εκεί, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Δόσης σημάδεψε πάνω από τα δοκάρια. Στο 26', ο Νίκου έκανε την παράλληλη μπαλιά, όμως η προβολή του Κυριαζή έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Νικολάου. Η ΑΕΞ απειλούσε, όμως η Μέλισσα ήταν αυτή που σκόραρε για δεύτερη φορά, στο 37ο λεπτό, με το Μανιώτη με εξαιρετικό πλασαριστό σουτ, να κρεμάει τον Αλεξίου για το 0-2.

Στο δεύτερο μισό, η ΑΕΞ μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο πρώτο λεπτό ο Δόσης σούταρε στο δοκάρι, για να απομακρύνει στη συνέχεια ο Νικολάου. Ένα λεπτό μετά, ο επιθετικός της ΑΕΞ δε λάθεψε και έπειτα από μπαλιά του Νταλάκα, σούταρε για το 1-2. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως φτάσαμε στα τελευταία λεπτά για να απειλήσουν και πάλι σημαντικά την αντίπαλη εστία. Στο 88ο λεπτό και έπειτα από συνεχείς στημένες μπάλες για τους γηπεδούχους, ο Παλιάτσος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε βασανιστικά άουτ. Στις τελευταίες φάσεις, γύρισε στην άμυνα της Μέλισσας και ο Σιδηρόπουλος, καθαρίζοντας τις περισσότερες ψηλές μπαλιές που επιχείρησαν οι της ΑΕΞ. Στην τελευταία καλή στιγμή του ματς στις καθυστερήσεις, ο Δόσης εκτέλεσε το φάουλ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη. Να σημειωθεί πως στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε μια διεκδίκηση της μπάλας, ο Αλέξης Νταλάκας έπεσε στο χόρτο σφαδάζοντας και πιάνοντας το γόνατό του, ενώ έγινε και αναγκαστική αλλαγή. Να ευχηθούμε στον Αλέξανδρο, ένα παιδί που έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ από σοβαρούς τραυματισμούς, να μην είναι κάτι σοβαρό και να είναι γρήγορα πίσω στα γήπεδα δυνατός.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Σιατής Κων/νος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Νίκου, Κοσταντίνι, Βίτσιος, Γεωργατσέλος, Νταλάκας (80' λ.τρ. Παλιάτσος), Γιαννούλης, Δόσης Αρ., Κυριαζής (68' Γκαρτζώνης), Γρύλλης (58' Πλακιάς)

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Σεντόρης (43' Γεωργούλας), Κακοχρήστος, Καλαμπόκης, Σαγάνης, Τσιάτσος, Μανιώτης (62' Μήτσιος), Κωσταδήμας, Δράκος, Σιδηροπούλος, Κότσιαλος (85' Σαμαρτζής)