Διπλό με ανατροπή στον Αγ. Σπυρίδωνα ο Αχιλλέας

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε χθες στην έδρα του Παναγροτικού ο Αχιλλέας Νεοχωρίου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με το «καλημέρα», όταν σε ψηλοκρεμαστή σέντρα-σουτ του Πάρη Λάζαρου στο 2ο λεπτό, ο Κολιογιάννης έκανε κακό υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν γρήγορα το αρχικό σοκ, και στο 11ο λεπτό από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Κωσταδήμα, η μπάλα χτύπησε στο δεύτερο δοκάρι και στην επαναφορά της στο κέντρο της μεγάλης περιοχής, ο Βούλγαρης με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι όπως και στο πρώτο ημίχρονο, είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη φάση του β' μέρους (46'), όταν καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Βούλγαρη. Όμως ο Στάθης Γείτονας που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Και αντί να γίνει το 2-1, δύο λεπτά αργότερα, ο Κωσταδήμας βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και με πλασέ έκανε το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια δημιούργησαν ευκαιρίες για το 1-3, με χαρακτηριστικότερη αυτή του 70ου λεπτού, όπου η μπάλα σε προσπάθειες των Δήμου, Κωσταδήμα, Βούλγαρη και Πάνου, χτύπησε απανωτά στα δοκάρια της εστίας του Παναγροτικού, πριν καταλήξει στα χέρια του Γείτονα. Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι παραλίγο να επιβεβαιώσουν τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, όμως η αντεπίθεση τους κατέληξε σε κόρνερ. Ο Παναγροτικός στα υπολειπόμενα λεπτά πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς όμως τελικά να καταφέρει να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Μεσίτι Γιάννης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος): Γείτονας Ε., Μένα, Γείτονας Ε., Θεοδώρου Ι., Μυφταράι,  Λάζαρος, Θεοδώρου Ε., Κοντογιάννης (56' Πουλιάνος/ 72' Τσιόγκας), Ζαρκαδούλας, Τσεβρενίδης, Μαυρομάτης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Κολιογιάννης, Βέλο, Stoja (89' Κολιός), Τολιάκης, Κοστρένι, Cela, Artenis, Βούλγαρης (74' Ανδρέας), Δήμος (56' Δήμου), Κωσταδήμας, Πάνος