"Διπλό" και επόμενη φάση για την Ανέζα (vid)

Embed video:

Το βίντεο με τα στιγμιότυπα είναι από τον Χρήστο Αλεξόπουλο.

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ προκρίθηκε ο ΠΑΣ Ανέζα, που επικράτησε μέσα στο Μενίδι της τοπικής ΑΕΜ, με 0-4. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του έμπειρου φορ του Μενιδίου, Χρήστου Καρύδη, που στην επάνοδό του στα γήπεδα, και σε μια δυνατή μονομαχία στο 30ο λεπτό, τραυματίστηκε στην κλείδα και χρειάστηκε να αντικατασταθεί και να διακομιστεί στο νοσοκομείο. Οι ευχές όλων είναι να μην υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα στην υγεία του αθλητή, με τις πρώτες πληροφορίες να αναφέρουν ότι απέφυγε τα χειρότερα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν από νωρίς σε δύο περιπτώσεις με το Ρούμπο, και τελικά, το 0-1 σημειώθηκε στο 12ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα κόντραρε στο τείχος, και ο Χουλιάρας με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον μέχρι πέρσι συμπαίκτη του, Οικονόμου, με αυτό να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 54ο λεπτό, ο Παπαγεωργίου με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στο "Γ", διπλασίασε τα τέρματα της Ανέζας, κάνοντας το έργο του Μενιδίου σαφώς δυσκολότερο για τη συνέχεια του αγώνα. Στο 60ο λεπτό, ο Ρούμπος με προσωπική ενέργεια έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Οικονόμου αντέδρασε σωστά, ενώ στο 69ο λεπτό, δυνατό σουτ του Ρώσσιου έφυγε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 80ο λεπτό με φάουλ του Βλάχα που όμως δε βρήκε εστία για να φτάσουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν με δύο τέρματα οι φιλοξενούμενοι έδωσαν και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Αρχικά, στο 85ο λεπτό, ο Ιωάννου βρέθηκε σε καλή θέση στη μικρή περιοχή, έπειτα από κόρνερ του Κοτρότσιου και με πλασέ έγραψε το 0-3, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 88' ο Χουλιάρας με το δεύτερό του τέρμα, όταν έγινε τελικό αποδέκτης της μπάλας από εναλλαγή των Ρούμπου και Ρώσσιου και με κοντινό σουτ έγραψε το 0-4.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Πολύζος Κων/νος

ΑΕ Μενιδίου (Θόδης) : Οικονόμου Μ., Νούσιας, Μάζαρος-Μαζαράκης (70' Οικονόμου Α.), Καλαμπούκης, Μανθιός, Λιάπουρας (60' Ρεβίθης), Δάσκαλος, Καρύδης (32' λ.τρ. Βαγγελάτος), Σταμούλης, Βλάχας, Παντιώρας

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς Μ., Χουλιάρας, Ρώσσος, Μητσαράς, Ζώης, Μπάφας, Ρώσσιος, Παπαγεωργίου (58' Ιωάννου), Ρούμπος, Κοτρότσιος, Σιώζος