Δίκαιη νίκη για την ΑΕΞ επί του Πέτα

Ανεβαίνει η ΑΕ Ξηροβουνίου, που επικράτησε των Φιλελλήνων, με 4-2.

Έχοντας ως πρωταγωνιστή τον αειθαλή Τρούλλη, που σημείωσε χατ-τρικ, η ΑΕΞ που δείχνει ανεβασμένη στα τελευταία παιχνίδια, επικράτησε τω Φιλελλήνων, με 4-2, και πλησίασε το Δία που βρίσκεται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 8ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Γεροδήμος ανέτρεψε τον Τρούλλη στην περιοχή, και ο έμπειρος μέσος εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι, γράφοντας το 1-0. Στο 26ο λεπτό, ο Τρούλλης βρήκε κάθετα το Μανθιό και εκείνος από θέση τετ α τετ πλάσαρε εύστοχα, για το 2-0. Στον υπολειπόμενο χρόνο, μέχρι την ανάπαυλα, η ΑΕΞ είχε ακόμα δύο καλές στιγμές με τους Τρούλλη και Παλιάτσο, ενώ το Πέτα απείλησε μόνο με ένα καλό σουτ του Ζιώρη που έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, το Ξηροβούνι τέλειωσε το ματς νωρίς, στο 51ο λεπτό, με τον Παλιάτσο να κάνει την προσωπική ενέργεια και να σπάει στην περιοχή στον Τρούλλη, που πλάσαρε για το 3-0. Οι Φιλέλληνες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 65ο λεπτό, μείωσαν το σκορ, όταν σε αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΞ, η μπάλα έφτασε στο Σιαπάτη και εκείνος με σουτ μέσα από την περιοχή, σημείωσε το 3-1. Η ΑΕΞ πήρε άμεσα ξα΄να προβάδισμα τριών τερμάτων, αφού στο 69ο λεπτό, ο Παλιάτσος και πάλι μοίρασε στον Τρούλλη, που με εξαιρετικό σουτ, δεν άφησε περιθώρια στο Γεροδήμο, γράφοντας το 4-1, και ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του. Στο 86ο λεπτό, διαμορφώθηκε το τελικό 4-2, όταν από παράλληλη μπαλιά του Ζιώρη, και μπέρδεμα στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Σιαπάτης με κοντινό πλασέ, σκόραρε για δεύτερη φορά, χωρίς όμως τα γκολ του να βοηθήσουν την ομάδα του, στο σημερινό ματς.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος - Σκαμπαρδώνης Π.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Στέφου, Πλατογιάννης (82' Στράτος), Σιαμέτης, Κόνιαρης, Σαββίδης, Ανυφαντής (74' Παππάς), Μανθιός (69' Τσιάπαλης), Τρούλλης, Μπατίλας (46' Μόσχος), Τζούκας, Παλιάτσος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Μπίζας, Ζάμπας (30' Αθανασιάδης), Κατέρος, Δήμος, Σταμάτης (61' Τσουρής), Βάσιος, Γεωργής, Σιαπάτης, Ζιώρης (69' Γούλας), Κώτσης