Δεν τα κατάφεραν στο μικρό τελικό οι Νέοι της ΕΠΣ

Σε ένα εντυπωσιακό ματς, οι Νέοι της ΕΠΣ δεν τα κατάφεραν, γνωρίζοντας την ήττα από την Αχαΐα στην παράταση με 4-3.

Όπως και στον ημιτελικό, έτσι και στο μικρό τελικό, οι Νέοι της ΕΠΣ γνώρισαν την ήττα στις λεπτομέρειες, αυτή τη φορά στην παράταση από την ΕΠΣ Αχαΐας με 4-3. Αυτό δε μειώνει τη σπουδαία πορεία των παιχτών του Σωτήρη Καλόγηρου, που κοίταξαν στα μάτια παραδοσιακές δυνάμεις του αθλητισμού της χώρας, και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο σημερινό μικρό τελικό, η ΕΠΣ Αχαΐας πήρε κεφάλι δύο τερμάτων χάρη σε γκολ των Ντίνου και Καλόφωνου, για να μειώσει προσωρινά ο Κραμπής, πριν κλείσει το ημίχρονο με την Αχαΐα στο 3-1 χάρη σε γκολ του Αθανασακόπουλου. Η Αχαΐα στο δεύτερο ημίχρονο είχε χαμένο πέναλτι καθώς και δύο δοκάρια, όμως η Άρτα χάρη σε γκολ του Χρήστου στο 65' καθώς και του Κότσιαλου στις καθυστερήσεις, έφερε τούμπα το ματς, οδηγώντας το στην παράταση, με την Αχαΐα μάλιστα να παίζει με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μακρή. Στην παράταση παρ' ότι με παίχτη λιγότερο, η Αχαΐα κατάφερε να πετύχει το 4-3 με τον Τσερικλό, και να καταλάβει την πολύτιμη 3η θέση, με την 4η θέση ωστόσο των παιδιών της Άρτας να είναι ιδιαίτερα τιμητική για τη δυναμική του νομού στο χώρο του ποδοσφαίρου.

Διαιτητής : Ρούσσος-Μεπκερτζής Νίκος  Βοηθοί : Κωνσταντίνου Ηλίας - Φραγκούλης Παύλος

ΕΠΣ Αχαΐας : Τσεκούρας, Σταθόπουλος, Καλαμπόκας, Παπασπυρόπουλος, Ζήκος, Πανάρετος, Ντίνος, Καλόφωνος, Ροδόπουλος, Αθανασακόπουλος, Μακρής
Έπαιξαν και οι : Τσερικλός, Ζαφειράκης, Συρμής

ΕΠΣ Άρτας (Καλόγηρος) : Ράμος, Βάσιος, Παππάς, Θεοδώρου, Χρήστου, Βασίλας, Γρηγορίου, Κραμπής, Καζέλης, Μαργώνης, Κότσιαλος
Έπαιξαν και οι : Ροβίνας, Θεμελής