Αυλαία με ήττα για την Αναγέννηση

Με άλλη μια ήττα έκλεισε τη σεζόν η Αναγέννηση, χάνοντας με 3-1 σετ από την πρωτοπόρο Χ.Α.Ν.Θ.

Με ήττες έκλεισε η αγωνιστική περίοδος για την Αναγέννηση, η οποία αν και εξασφάλισε τον αντικειμενικό στόχο της χρονιάς -την παραμονή στην κατηγορία- δεν κατάφερε να πάρει για άλλο ένα αγώνα το πολυπόθητο τρίποντο. Τελευταίος αντίπαλος για φέτος, η πρωτοπόρος Χ.Α.Ν.Θ., η οποία πέρασε στον ημιτελικό των play off-για την άνοδο στην Α1, η οποία επικράτησε αγχωτικά με 3-1 σετ

Στα δύο πρώτα σετ, οι γηπεδούχοι επέβαλλαν άνετα το ρυθμό τους, χωρίς να ανεβάσουν στροφές στην απόδοσή τους, κατακτώντας τα με διαφορά ασφαλείας με 25-18 και 25-19 αντίστοιχα. Εκεί η Αναγέννηση αφυπνίστηκε, και με πιεστικό σέρβις μπήκε στο παιχνίδι, προκαλώντας προβλήματα στην αντίπαλη ομάδα, κατακτώντας το σετ με 25-27. Στο 4ο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, φτάνοντας στο σκορ με 5-15. Εκεί η ομάδα υπέπεσε σε πολλά λάθη στην υποδοχή και την επίθεση, με τους γηπεδούχους να κατακτούν το σετ με 26-24 και να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα ημιτελικά ανόδου για την Α1. Αξίζει να σημειωθεί, πως η Αναγέννηση είναι η μόνη ομάδα στην ιστορία της πόλης, που στο συγκεκριμένο άθλημα θα βρίσκεται για 2η συνεχόμενη χρονιά στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Τα σετ (3-1): 25-18, 25-19, 25-27, 26-24

Αναγέννηση Άρτας (Λεμονίδης): Λαγός, Τασηνίκος, Καραβασίλης, Χαττάρι, Χονδρός, Τσουμάνης, Νταλίπης (λ), Λαϊνάς, Βρυώνης

Αποτελέσματα τελευταίας (6ης) αγωνιστικής play-off Α2 Ανδρών Β΄ Όμιλος (2ος Υποόμιλος)
ΧΑΝΘ - Αναγέννηση Άρτας   3-1
Πήγασος Πολίχνης - ΑΜΣ Νέστωρ   1-3