Αποκλείστηκε η ΑΕΞ, 1-0 ο Παλληξουριακός

Στο ντεμπούτο της στο Κύπελλο Ελλάδας, η ΑΕ Ξηροβουνίου αποκλείστηκε, καθώς ηττήθηκε στο Ληξούρι από την τοπική ομάδα με 1-0.

Σε ένα παιχνίδι που έγινε για συγκοινωνιακούς λόγους αρκετά νωρίς και κάτω από υψηλές θερμοκρασίες, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα κομβικής σημασίας γκολ με το καλημέρα. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι που έψαξαν το γρήγορο γκολ, κατάφεραν στο 6ο λεπτό να σκοράρουν με τον Αντωνάτο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του Τσάϊμου στο αρχικό σουτ του Μπράτι, και από κοντά έκανε το 1-0. Στο 20ο λεπτό ο Παλληξουριακός έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καράι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο α' μέρος η ΑΕΞ είχε μία καλή στιγμή με τον Δόση, του οποίου το μακρινό σουτ πέρασε λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη η ΑΕΞ πάλεψε για το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα απέναντι στον Παλληξουριακό των δέκα παικτών. Στο 80ο λεπτό, ο Κολιός έπειτα από γύρισμα από τα δεξιά σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 86ο λεπτό, ο Βίτσιος πλάσαρε με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν και πετύχουν και δεύτερο τέρμα στην κόντρα επίθεση, όμως ο Τσάϊμος απέκρουσε το σουτ του Μπράτι.

Διαιτητής: Τζαγκαράκης (ΕΠΣ Αχαΐας)  Βοηθοί: Ανδριανός (ΕΠΣ Αχαΐας) - Σωτηρόπουλος (ΕΠΣ Αχαΐας)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Τσάϊμος, Χουλιάρας, Παπανίκου, Θάνος (80’ Καλιακάτσος), Ανυφαντής, Ζιώρης (60’ Τζούκας), Στέργιος (70’ Σκανδάλης), Βίτσιος, Δόσης, Λαϊνάς, Κολιός

Αποτελέσματα 2ης ζώνης 1ης φάσης Κυπέλλου Ελλάδας
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ - ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ   1-0
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ   2-4 πεν. (1-1 κ.δ, παρ.)
ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΟ ΣΕΛΛΑΝΩΝ   2-1
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ - ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ   0-1
ΑΟ ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ - ΑΕ ΞΗΡΟΒΟΥΝΙΟΥ   1-0

*Σε σημερινό φιλικό παιχνίδι ΑΕ Καμπής - ΠΑΣ Ανέζα 3-0 (25' Βλάρας, 55' Καρράς, 80' Μπιρμπίλης).