Από πεντάρα σε... εξάρα η Νίκη Καλαμιάς

Πλησίασε ακόμα πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλητή και στην απευθείας άνοδο η Νίκη Καλαμιάς επικρατώντας του γειτονικού Αστέρα Ρόκκα με 6-0.

Το παιχνίδι δικαιολόγησε τον τίτλο του γειτονικού ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Νίκαρης με μία σέντρα-σουτ από πολύ πλάγια πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Θεμελή στέλνοντας τη στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσια λίγα λεπτά πιο μετά, όταν ο Λουάνι έφυγε στην πλάτη της άμυνας ,γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Κρεμίδα αλλά αυτός σούταρε πάνω στον Καραχάλιο.

Στην επανάληψη το παιχνίδι εκτυλίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Στο 51' ο Μουζακίτης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη περιοχή και γύρισε τη μπάλα στον επερχόμενο Γκυζέλη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε ουσιαστικά σε κενή εστία να πετύχει το 2-0. Στο 60' ο Θεμελής δεν απομάκρυνε σωστά, ο Τζώρας στη συνέχεια σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, επικράτησε σύγχηση στην άμυνα του Αστέρα, για να έρθει ο Γκυζέλης με ένα όμορφο δυνατό σουτ να κάνει το 3-0. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έριξαν λευκή πετσέτα, με τους γηπεδούχους να διευρύνουν στη συνέχεια τη διαφορά στο σκορ. Στο 63' ο Μουζακίτης με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 4-0 και στο 72' ο Γκυζέλης με κεφαλιά στην απέναντι γωνία μετά από βαθιά μπαλιά σημείωσε το 5-0, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Μπαγιώργα στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα προ του Θωμά Καραχάλιου που ήταν έτοιμος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας Π.): Καραχάλιος Δ., Τζώρας, Γιώτης, Κατσιγιάννης Β. (67' Κουκουζέλης), Ευθυμίου, Μπακοχρήστος, Μάης, Καραχάλιος Βησσ. (66' Καραχάλιος Θ.), Νίκαρης, Γκυζέλης (73' Ντάλιας), Μουζακίτης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγεώργας): Θελεμής, Χουλιάρας, Μπαγιώργας, Βάντζος, Μπλάτσιος (70' Συγίζης), Ντουχανιάρης (80' Χριστογιάννης), Γκανιάτσας, Κρικώνης, Λουάνι, Κρεμίδα, Μήλιος