Ανώτερη η Αναγέννηση, νίκησε 4-2 τον Καραϊσκάκη της SL2!

Με μεγάλη νικήτρια την Αναγέννηση της Γ' Εθνικής, ολοκληρώθηκε η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στους δύο εκπροσώπους της Άρτας στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.

Αν και η γηπεδούχος Αναγέννηση απείλησε πρώτη στην φιλική αναμέτρηση, με ένα σουτ του Σκανδάλη από καλή θέση που πέρασε ψηλά άουτ, η φιλοξενούμενη ομάδα του Καραϊσκάκη στην πρώτη της φάση άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 5ο λεπτό, έπειτα από αρκετές πάσες, ο Παπανίκου έκανε τη μπροστινή μπαλιά για τον Κορέλα, που πέταξε μπροστά τη μπάλα και πήρε καλύτερη θέση από τον Καραγιαννίδη, ο οποίος τον ανέτρεψε στην προσπάθεια του να τον ανακόψει πριν σουτάρει, με τον ρέφερι Τσιώρη να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο Γυφτοκώστας που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, έστειλε στην άλλη γωνία τον Πατσιούρα και τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα η Αναγέννηση λίγο έλειψε να απαντήσει άμεσα, όταν από σέντρα του Σιδηρόπουλου από τα αριστερά ο Παππάς δεν έκανε καλό κοντρόλ, με τον Χούσο να παίρνει το ριμπάουντ στο ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Μπουργάνη να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ, το σουτ του πρώην άσου του Καραϊσκάκη που κόντραρε. Στο 19' από εκτέλεση κόρνερ του Χούσου, ο Σχισμένος έκανε την σκαστή κεφαλιά, όμως δεν ήταν δυνατή και ο Μπουργάνης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο Καραϊσκάκης έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του στην επίθεση στο 27΄, όταν Γυφτοκώστας και Μαραθωνίτης άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, όμως το σουτ του τελευταίου κόπηκε καθοριστικά από τον Καραγιαννίδη. Η Αναγέννηση κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 32ο λεπτό, όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπότσαρη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν σε ακόμα μία φάση. Ο Μπουργάνης αν και κατάφερε και απέκρουσε την κακή εκτέλεση πέναλτι του Σιδηρόπουλου, δεν κατάφερε όμως να σταματήσει και τον Μπότσαρη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 36' ο Καραϊσκάκης θα μπορούσε να πάρει ξανά το προβάδισμα, όταν από εκτέλεση φάουλ και αναμπουμπούλα στην άμυνα, διώξιμο του Σχισμένου χτύπησε στον Πατσιούρα που είχε κάνει έξοδο και στη συνέχεια σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, με τον σέντερ μπακ της Αναγέννησης να απομακρύνει σωστά στη συνέχεια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαραθωνίτης με ατομική προσπάθεια και σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Κορέλα, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Πατσιούρα. Αμέσως μετά, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση, άλλαξαν όμορφα τη μπάλα και από σουτ του Χούσου που κόντραρε, ο Σιδηρόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, ο Μπουργάνης τον σταμάτησε, όμως από την απόκρουση του γκολκίπερ του Καραϊσκάκη η μπάλα χτύπησε στον Φαν Ίπερεν, με τη μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1. Το ημίχρονο έκλεισε με μια φάση διαρκείας για τον Καραϊσκάκη στο 44ο λεπτό, με τον Χατζηδίμπα να σεντράρει και τον Μαραθωνίτη με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης με τη μισή ενδεκάδα αλλαγμένη μπήκε πιο δυνατά και απείλησε στο 54', με τον Παπανίκου να γυρνάει σωστά στον Κορέλα, ο οποίος από κοντά σούταρε πολύ ψηλά άουτ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Μήτσιος έκανε τραγικό λάθος, το οποίο όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Λουίς Φελίπε, ο οποίος αντί να τελειώσει απλά τη φάση και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, καθυστέρησε κάνοντας τρίπλες και στη συνέχεια κόπηκε, εκνευρίζοντας το τεχνικό τιμ του Καραϊσκάκη που τον έβγαλε αμέσως αλλαγή! Στη συνέχεια η Αναγέννηση κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του ματς και στο 67ο λεπτό, από ωραία ενέργεια και πάσα του Παπαρούνη, ο Σιδηρόπουλος έβαλε πλάτη τον Γιαννιώτη που τον ανέτρεψε, με την Αναγέννηση να κερδίζει δεύτερο πέναλτι στη φιλική αναμέτρηση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπαρούνης που δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα, πετυχαίνοντας το 3-1 για την ομάδα του. Στο 78ο λεπτό, ωραία ανάπτυξη της Αναγέννησης, με τον Χούσο να περνά κάθετα στον Φωλίνα που γύρισε σωστά στον Ροβίνα, ο οποίος κοντρόλαρε και πλάσαρε εύστοχα στη γωνία για το 4-1. Ο Καραϊσκάκης που έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά μέχρι την έναρξη της SL2 για να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, στο 88ο λεπτό κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 4-2, όταν ο Νταλακούρας εκτέλεσε γρήγορα κερδισμένο φάουλ, βγάζοντας σε θέση τετ-α-τετ τον Γαλεάδη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Πατσιούρα.

Θα ακολουθήσουν στιγμιότυπα και δηλώσεις από την φιλική αναμέτρηση, καθώς και φωτορεπορτάζ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Βατός Παναγιώτης

Γκολ: Μπότσαρης 32', Φαν 'Ιπερεν 39' (αυτ.), Παπαρούνης 67' (πεν.), Ροβίνας 78' / Γυφτοκώστας 6' (πεν.), Γαλεάδης 88'

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Πατσιούρας (46' Μήτσιος / 62' λ.τρ. Πατσιούρας), Σχισμένος, Καραγιαννίδης, Παπαρούνης (84' Μπόκος Γ.), Φωλίνας, Κόλλινς, Σκανδάλης (81' Καλούδης), Χούσος, Γκολάκου (70' Παπακίτσος Αλ.), Μπότσαρης (84' Παπακίτσος Δ.), Σιδηρόπουλος (70' Ροβίνας)

Καραϊσκάκης (Μπέλας-Αργυρίου): Μπουργάνης (46' Σοϊλεμέζογλου), Παπανίκου (61' Φετεινίδης), Χατζηδίμπας, Φαν Ίπερεν (55' Γιαννιώτης), Παππάς (46' Τάμπας), Ναζίμ (66' Ενγκομπά), Ρεμπάγκουκα (46' Νταλακούρας), Κορέλας (55' Δερμιτζάκης), Γυφτοκώστας, Δεινόπαπας (46' Γαλεάδης), Μαραθωνίτης (46' Λουίς Φελίπε / 62' Καζέλης)