Άνετη νίκη της Φλωριάδας, 4-0 το Μενίδι (video)

Embed video:

Ευχαριστούμε το Χρήστο Αλεξόπουλο για τα στιγμιότυπα με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του παιχνιδιού.

Ο ΑΟ Φλωριάδας είχε ένα εύκολο απόγευμα στο Δημαριό επικρατώντας της ΑΕ Μενιδίου με 4-0, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική των play-off της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Μπαλάφα να βγάζει τετ-α-τετ τον Αντωνίου αλλά τον Νάκο που αγωνίστηκε κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΜ σήμερα να τον σταματά. Οι δύο παίκτες της Φλωριάδας λίγο αργότερα άλλαξαν ρόλους, με τον Μπαλάφα απέναντι από τον Νάκο να στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο 24' είχαμε το 1-0 για τους γηπεδούχους, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Μαργαρίτη, ο Χρήστου ολομόναχος δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια του αγώνα ακολούθησε νέο χαμένο τετ-α-τετ για τη Φλωριάδα, όταν μετά από μπαλιά του Μπαλάφα ο Καλαμπούκης δεν κατάφερε να νικήσει τον Νάκο, ενώ κεφαλιά του Μήτσιου μετά από σέντρα του Καλαμπούκη πέρασε λίγο άουτ. Στο 37' ο Μπαλάφας εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα και έβγαλε τη σέντρα, με τον Πέτσα με δύναμη να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι του Νάκου κάνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι στο α' μέρος είχαν κάποια σουτ από καλές θέσεις με τους Βλάχα, Δήμο και Βασίλα, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον Μπακόλα.

Στην επανάληψη και στο 51' η Φλωριάδα πέτυχε ακόμα ένα τέρμα, κλειδώνοντας και τυπικά το τρίποντο της νίκης. Ο Καλαμπούκης σέντραρε και ο Μήτσιος με κεφαλιά βρήκε στόχο, πετυχαίνοντας το 3-0. Ο Μήτσιος στο 74' πέτυχε και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από όμορφη μπαλιά του Μαργαρίτη στην πλάτη της άμυνας, ο σέντερ φορ των γηπεδούχων αφού απέφυγε τον Νάκο δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το τελικό 4-0. Για την ομάδα της Φλωριάδας, ο Πάνος Δήμος είχε δύο καλές στιγμές για να ανεβάσει κι' άλλο το δείκτη του σκορ αλλά ο πολύ καλός Νάκος, παρά τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε, τον σταμάτησε. Όλα πλέον δείχνουν ότι η υπόθεση άνοδος θα κριθεί στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής, στο γήπεδο του Κομποτίου, ανάμεσα στον Σκουφά και τη Φλωριάδα.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Γκόκα Κατερίνα - Κυριακού Χρήστος

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου): Μπακόλας, Χρήστου, Πέτσας, Βασιλάκης, Νικολαΐδης (65' Δήμος), Καλαμπούκης (60' Μάρκος), Νικοπολίδης, Μαργαρίτης, Αντωνίου (46' Κατσαρός), Μπαλάφας, Μήτσιος

ΑΕ Μενιδίου (Παπαϊωάννου): Νάκος, Στασινός, Κατσούλας, Βαλίλης (78' Καναράς), Γιώτης (44' λ.τρ. Μανθιός), Τριαντάφυλλος, Κακιώνης, Βασίλας, Δήμος, Βλάχας (70' Δάσκαλος), Κορέλης