Άνετη νίκη ο Ερμής στα Ρόκκα

Την πιο ευρεία φετινή του νίκη πέτυχε ο Ερμής Κεραματών, ο οποίος επικράτησε με 1-5 του Αστέρα, ο οποίος έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το α' ημίχρονο.

Στο σημερινό παιχνίδι ο Ερμής έδειξε για ακόμη ένα παιχνίδι τη δύναμη του στις στημένες φάσεις, καθώς μέσα από αυτές πέτυχε τα τέσσερα από τα πέντε τέρματά του. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι με το "καλημέρα". Στο 6ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ και αναμπουμπούλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Στασινός με ένα φαλτσαριστό σουτ έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Άκης Δήμος εκτέλεσε κόρνερ απευθείας, ο Κατσούλας με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού αποσόβησε το γκολ, όμως στη συνέχεια ο Νίκος Μπαγιώργας στην προσπάθεια του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν, και διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Χρυσόστομο Γκανιάτσα, ενώ είχαν και μία κεφαλιά του Φράγκου από κόρνερ του Κρεμίδα που πέρασε λίγο άουτ. Ο Αστέρας στο 30' έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Μήλιος αποβλήθηκε για εξύβριση προς το πρόσωπο του διαιτητή. Ο Ερμής είχε ακόμα δύο καλές στιγμές με τους Δήμο και Στασινό, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα.

Στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό, από αδράνεια της άμυνας ο Στασινός έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ πέτυχε το 0-3. Στο 65΄ από εκτέλεση κόρνερ έγινε το 0-4, όταν ο Φράγκος με το κεφάλι άθελα του πέτυχε αυτογκόλ. Οι γηπεδούχοι παρά την ατυχία τους και το γεγονός ότι έπαιζαν για αρκετή ώρα με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν στο 83' να μειώσουν σε 1-4 με σουτ του Κρεμίδα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο κόντραρε σε αμυντικό και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα του Σεϊμένη. Στο 89' Άκης Δήμος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από αρκετά πλάγια νίκησε τον νεαρό Θοδωρή Κολιό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Κυριακού Χρήστος - Πετσίνης Δημήτρης

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κατσούλας (85' Κολιός Θ.), Μπαγιώργας Π. (30' λ.τρ. Βάντζος Λ.), Βάντζος Ε., Μπαγιώργας Ν., Συγίζης, Γκανιάτσας Χ. (78' Βάντζος Ι.), Γκανιάτσας Η., Μήλιος, Φράγκος, Κρεμίδα, Μέγας (89' Ντέμσιας)

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας): Σεϊμένης Σ., Θεμελής, Πανέτας, Κατέρος, Δήμος Α., Στασινός, Τσώλης (53' Μήτσιος), Δήμος Χ, Χαϊντάρι, Λεκάνης (59' Σμυρνάκης), Σιαπάτης