Άνετη νίκη για την Αναγέννηση στα Ρόκκα, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες

Μια ακόμη άνετη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Άρτας σήμερα στα Ρόκκα επί του Αστέρα, με σκορ 0-5.

Η Αναγέννηση ήταν το φαβορί από την αρχή του αγώνα και το απέδειξε από τα πρώτα λεπτά, όπου αφού απείλησε με ένα πλασέ του Δήμου από πλάγια θέση, τελικά στο 12ο λεπτό, ο Δήμος έφυγε μόνος του με τον τερματοφύλακα και πλάσαρε, ο νεαρός Θοδωρής Κολιός απέκρουσε αρχικά, όμως ο Γεωργούλας από πλάγια θέση πήρε το ριμπάουντ και με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 19ο λεπτό, ο έμπειρος Γιώργος Δ. Νταλάκας είχε ωραίο φαλτσαριστό σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 23ο λεπτό, όπου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Λάμπρου Βάντζου, σε μία φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι το χέρι είναι ακούσιο. Ο Γιώργος Δ. Νταλάκας από τα 11 βήματα δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει πολύ γρήγορα στο παιχνίδι το 0-2. Στο 35ο λεπτό, η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Γιώργος Α. Νταλάκας είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Φάντη για επικίνδυνο μαρκάρισμα με τα δύο πόδια πάνω στον Συγίζη. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το παιχνίδι, με τον Νταλάκα να βγάζει ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και τον Δήμο με πλασέ να νικά στο τετ-α-τετ τον Κολιό, κάνοντας το 0-3 και καθαρίζοντας ουσιαστικά από το πρώτο μέρος το παιχνίδι. Ο Αστέρας που στο α' μέρος είχε ακόμα μία καλή προσπάθεια σε αντεπίθεση με τον Νίκο Μπαγιώργα, ο οποίος πέρασε Τσιφλίδη και Βαρέλη αλλά άνοιξε τον κοντρόλ και δεν κατάφερε να πλασάρει, απείλησε ξανά στο 44', όταν από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου Βάντζου, ο Μάης με γυριστό πλασέ ανάγκασε τον Βαρέλη να βγάλει δύσκολα σε κόρνερ.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε υπό καταρρακτώδη βροχή, το οποίο δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, ενώ το γήπεδο στη συνέχεια "βάρυνε" κατά πολύ. Όμως αυτό δεν δυσκόλεψε στο 62 'τον νεοαποκτηθέντα Κορέσι να περάσει όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ να στείλει τη μπάλα στο απέναντι “παραθυράκι”, κάνοντας το 0-4. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στη συνέχεια με τον Μπασιάκο να αναγκάζει τον Βαρέλη να αποκρούσει στη γωνία του το σουτ του εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ακολούθησε μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Αβραμίδη, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ είδε τον Κολιό με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού να βγάζει σε κόρνερ. Από το κόρνερ, ο Μανοδήμος ολομόναχος έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι λίγο πάνω από την εστία του Αστέρα. Στο 70' από σέντρα του Γκαρτζώνη, ο Νταλάκας με κεφαλιά σημάδεψε αυτή τη φορά το κάθετο δοκάρι. Τελικά, το πέμπτο γκολ που έψαχνε η "Α" στην επανάληψη, ήρθε στο 78ο λεπτό, με σουτ του Γκαρτζώνη μέσα από την περιοχή, αφού πρώτα βρήκε σε σώμα αμυνομένου και άλλαξε πορεία. Στο 90' ο Νίκος Κολιός αποβλήθηκε (δεύτερη κίτρινη) και αυτός για επικίνδυνο μαρκάρισμα επί του Παντελή Μπαγιώργα, αφήνοντας την ομάδα του στις καθυστερήσεις με εννέα παίκτες.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Μεσίτι Γιάννης

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κολιός Θ., Λουάνι, Βάντζος Λ., Βάντζος Ε. (68' Μπαγιώργας Π.), Συγίζης (86' Κολιός Α.), Φράγκος, Μπασιάκος, Μάης (73' Γκανιάτσας Χ.), Μήλιος, Κρεμίδα, Μπαγιώργας Ν.

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Βαρέλης, Αβραμίδης, Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Κορέσι, Γεωργούλας (57΄ Βασιλείου), Σταύρου (80΄ Παππάς), Νταλάκας Γ-Α., Γκαρτζώνης (78΄ Βλάχος), Νταλάκας Γ-Δ., Δήμος (57΄ Κολιός)