Άνετη νίκη για το Κλειδί κόντρα στη Μέλισσα

Ευρεία νίκη πέτυχε ο ΑΟ Κλειδίου, που επικράτησε της Μέλισσας με 5-1.

Μόνο στα χαρτιά αποδείχτηκε πως ήταν ντέρμπι το ματς ανάμεσα στον ΑΟ Κλειδίου, αφού οι γηπεδούχοι, με εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην επίθεση επικράτησαν εύκολα της Μέλισσας με το ευρύ 5-1. Το ματς ξεκίνησε με τη Μέλισσα να μπαίνει δυνατά και να απειλεί με ένα φάουλ του Τσιάτσου που μπλόκαρε σταθερά ο Λιόλιος. Το παιχνίδι ήταν δυνατό, και περιορίστηκε κυρίως στο χώρο του κέντρου, με το Κλειδί, στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία στο 31' να ανοίγει το σκορ, όταν ο Χάρος, αμαρκάριστος, σέντραρε από δεξιά και ο Μίγδος με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Το ματς δεν άλλαξε ρυθμό, με τους γηπεδούχους να ευτυχούν να σκοράρουν δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Βασιλάκης εκτέλεσε φάουλ, και ο Πέτσας αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι με προβολή, έγραψε το 2-0.

Το γκολ αυτό, έσωσε άλλη ψυχολογία στο Κλειδί που μπήκε στο δεύτερο μέρος, με τη λογική να ψάξει τις κόντρες από τους χώρους που θα αφήσει η Μέλισσα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ένα καλό σουτ του Τσιάτσου που έφυγε άουτ, για να καθαρίσει το ματς το Κλειδί στο 52', όταν από τραγικό λάθος στην άμυνα της Μέλισσας, ο Φελέκης βρήκε το Μίγδο που σε κενό τέρμα με το κεφάλι έγραψε το 3-0. Η Μέλισσα δεν παράτησε το ματς και έψαξε ένα γκολ, με τον Κούση στο 55' να κοντράρεται, από πάσα του Σπύρου, και την μπάλα να φεύγει κόρνερ. Ο ίδιος παίκτης κατάφερε να σκοράρει στο 65ο λεπτό, με κοντινό πλασέ, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και γύρισμα του Τσιάτσου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν για δεύτερο γκολ, όμως η κεφαλιά του Σπύρου από σέντρα του Ζάχου στο 74' κατέληξε στην αγκαλιά του Λιόλιου. Δύο λεπτά μετά στην κόντρα επίθεση, ο Πάνος Δήμος σούταρε μόνος όμως ο Νικολάου κράτησε την ομάδα του στο ματς. Στο 84ο λεπτό, η Μέλισσα απείλησε εκ νέου, με το Στασινούλα να πιάνει δυνατό σουτ από το ημικύκλιο, όμως την μπάλα να καταλήγει και πάλι πάνω στο Λιόλιο. Η πίεση της Μέλισσας μοιραία δημιούργησε πολλούς κενούς χώρους στα μετόπισθεν, με το Κλειδί να τους εκμεταλλεύεται στα τελευταία λεπτά, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Στο 87ο λεπτό, ο Φελέκης έφυγε σε τετ α τετ, έσπασε δίπλα στον Πάνο Δήμο που απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1, για να διαμορφωθεί το τελικό 5-1 στο 90', όταν ο Φελέκης έφυγε και πάλι μόνος και αυτή τη φορά πλάσαρε ο ίδιος εύστοχα το Νικολάου.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Σαρλής Χρήστος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Λιόλιος, Χάρος, Μανιφάβας Β., Μανιφάβας Στ., Πέτσας, Δήμητσας (62' Δήμος Π.), Φελέκης, Βασιλάκης, Δημος Στ. (85' Στέργιος), Ρούσσας, Μίγδος (72' Μπαλαδήμας)

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Μπέκας (46' Πάνος), Κακοχρήστος, Κοσταντίνι, Σταμούλης (62' Ζάχος), Μπόκος (53' Κούσης Αλ.), Τσιάτσος, Σαγάνης, Δράκος, Σπύρου, Κότσιαλος (80' Στασινούλας)