Ανατροπή παραμονής από την ΑΕΜ, 3-2 τον Αχιλλέα

Η ΑΕ Μενιδίου επικράτησε με 3-2 του Αχιλλέα Νεοχωρίου, ο οποίος ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 0-2, και πλέον είναι κοντά στην παραμονή της στην Α' ΕΠΣΑ.

Από ένα ημίχρονο θα λέγαμε ότι είχαν οι δύο ομάδες στο σημερινό παιχνίδι, με την ΑΕΜ να πετυχαίνει ένα γκολ περισσότερο στο δεύτερο και να φτάνει σε μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Τσέλα να περνά κάθετα στον Κωσταδήμα, ο οποίος με σουτ στο "Γ" πέτυχε ένα όμορφο γκολ και έκανε το 0-1. Μάλιστα ο Αχιλλέας πέντε λεπτά αργότερα έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Τσέλα από δημιουργός να γίνεται σκόρερ, όταν εκτέλεσε απευθείας φάουλ από χώρο του κέντρου, νικώντας τον Μούτσιο και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, που έκανε κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας για το 0-2.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και έκαναν το πρώτο βήμα στο 50', με τον Νούσια να παίρνει το ριμπάουντ έπειτα από απόκρουση του Χαλκιά σε σουτ του Τσιάπαλη και με σουτ να μειώνει σε 1-2. Η ισοφάριση σε 2-2 για την ΑΕΜ ήρθε στο 78ο λεπτό, με τον Καλαμπούκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η ομάδα του Μενιδίου και με την ψυχολογία με το μέρος της κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή στο 82', με τον Θανάση από κοντά έπειτα από πάσα του Μαλτέζου να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Τέλος, να σημειώσουμε ότι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Θανάσης.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΜ την προσεχή Τετάρτη (23/5) με νίκη απέναντι στον ΑΟΚ Τζουμέρκων σφραγίζει την παραμονή της στην κατηγορία, σε αντίθεση με τον Αχιλλέα που πλέον ελπίζει μόνο σε ένα θαύμα.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Βάτος Παναγιώτης

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Κάλλιας, Καλαμπούκης, Κασελούρης, Μπελής (80' Κολιούλης), Τσιάπαλης, Μπαλάτσας, Οικονόμου (46' Στασινός), Νούσιας, Παντιώρας (40' Μαλτέζος), Θανάσης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Χαλκιάς, Νάτσιος, Τολιάκης Γ., Τσέλα, Κοστρένι, Αρτένις (65' Δήμου), Στόγια (85' Ανδρέας), Βούλγαρης, Δήμος (59' Πάνος), Κωσταδήμας, Λούκα