Αδιάφορη ήττα στη Λάρισα για τον Καραϊσκάκη

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, με τις δύο νεοφώτιστες ομάδες της Football League να έχουν σωθεί εδώ και αρκετές αγωνιστικές, ο Απόλλων Λάρισας για την τελευταία (34η) αγωνιστική του πρωταθλήματος επικράτησε του Καραϊσκάκη με σκορ 3-1.

Στην αναμέτρηση την οποία παρακολούθησαν ελάχιστοι φίλαθλοι, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο παιχνίδι, με δύο στημένες φάσεις. Στο 2ο λεπτό, ο Μαυρίας δοκίμασε να απειλήσει απευθείας από κερδισμένο φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι καταλήγοντας κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ιβανίδη να εκτελέσει απευθείας, όμως ο Σιαράβας με μία εντυπωσιακή επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ. Σε αυτές τις ευκαιρίες του Απόλλωνα ο Καραϊσκάκης απάντησε με γκολ, όταν στο 14ο λεπτό, ο Ψιάνος σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Παπαζαχαρία και άλλαξε πορεία, και ο Παϊτέρης ανήμπορος να αντιδράσει είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1. Η αρτινή ομάδα αν και στη συνέχεια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, και είχε και μια καλή ευκαιρία με μία κεφαλιά του Ευαγγέλου να πετύχει και δεύτερο τέρμα, δέχθηκε την ισοφάριση από τον Απόλλωνα στο 34ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Σκούπρα από δεξιά, ο Αγρόδημος πήρε την κεφαλιά, ο Σιαράβας απέκρουσε προσωρινά και ο Κανούλας που πήρε το ριμπάουντ από κοντά έκανε το 1-1. Ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους απείλησε δις με τον Τσιλούλη χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Λάρισας ξεκίνησε πολύ δυνατά και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Στο 50’, σουτ του Μαυρία από το ύψος της μεγάλης περιοχής το απέκρουσε στη γωνία του ο Σιαράβας, στο 52’ από γέμισμα ο Κανούλας βγήκε απέναντι στον Σιαράβα τον οποίο απέφυγε περνώντας τη μπάλα από πάνω του και έκανε το σουτ, με τον Νικολόπουλο να σώζει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 58’ από σέντρα του Σκούπρα ο Κάνουλας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Κουρτεσιώτης δοκίμασε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από την εστία του Σιαράβα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και αφού απείλησαν ξανά με δύο σουτ από τους Τσιλούλη και Μαυρία, με τον Σιαράβα να αποκρούει δύσκολα το πρώτο και το δεύτερο να περνά λίγο άουτ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο 78ο λεπτό με τον ταλαντούχο Μαυρία, ο οποίος με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Η αρτινή ομάδα που είχε ένα καλό σουτ από τον Ρανγκέλοφ λίγο πριν το γκολ, θα μπορούσε να φτάσει άμεσα στην ισοφάριση όμως ο Ευαγγέλου απέναντι από τον Παϊτέρη από πλάγια θέση, νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα που απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στο 81’ ο Κυριάκης απείλησε και πάλι με τον Παϊτέρη να τον σταματά. Τελικά με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Απόλλωνας πέτυχε και τρίτο τέρμα, όταν ο Τσιλούλης σέντραρε και ο προωθημένος Παπαζαχαρίας με σουτ πέτυχε το 3-1 απέναντι στον ανήμπορο να αντιδράσει Σιαράβα.

Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)  Βοηθοί: Koρτέσης (Αθηνών) - Ζιγκερίδης (Κιλκίς)
4ος: Ρούσης (Θεσσαλίας)

Γκολ: Κανούλας 34’, Μαυρίας 78’, Παπαζαχαρίας 90’ / Ψιάνος 14’

Απόλλων Λάρισας (Θεοδοσιάδης Ν.): Παϊτέρης, Σκούπρα, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ε., Κουρτεσιώτης, Μαυρίας (85’ Τσιάτας), Αγρόδημος, Ιβανίδης, Σουλίδης (75’ Λίταινας), Τσιλούλης, Κανούλας (93’ Τσικρίκας)

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Σιαράβας, Καψάλης, Νικολόπουλος, Χρούσιελ, Τσοντάκης, Δημητριάδης (69’ Κυριάκης), Ψιάνος, Γούλας (20’ λ.τρ. Ρανγκέλοφ), Χούσος (90’ Μπουσινάκης), Μακρίδης, Ευαγγέλου