«6Χ6» και τώρα... τελικός!

Αήττητοι κατακτήσανε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα οι Παμπαίδες του ΓΣ Άρτας, κερδίζοντας στο τελευταίο παιχνίδι στον ΔΑΚ Άρτας τον ουραγό Πανηπειρωτικό με 3-1 σετ.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ΓΣ Άρτας:

«Στο 1ο σετ από την αρχή και μέχρι τον 19ο πόντο είχαμε προβάδισμα στο σκορ 8-6, 15-10, 19-17 παρά τα συνολικά 10 χαμένα σέρβις. Ο Πανηπειρωτικός με τον Ντανίκα στο σέρβις έτρεξε ένα σερί 6-0, εμείς δεν είχαμε αντίδραση και υποπίπτοντας σε συνεχόμενα λάθη χάσαμε το σετ 20-25.

Παράσταση για ένα ρόλο το 2ο και 3ο σετ, ανώτεροι σε όλα περιορίσαμε σε παθητικό ρόλο την Γιαννιώτικη ομάδα και με 25-13, 25-13 προηγηθήκαμε 2-1. Ο προπονητής μας μάλιστα για αρκετό διάστημα χρησιμοποίησε τους μικρούς Μπόλη, Λαϊνά, Σεντόρη δίνοντάς τους την ευκαιρία να πάρουν εμπειρίες που θα τους είναι πολύτιμες τα επόμενα χρόνια.

Στο 4ο σετ η ομάδα μας ξέφυγε 8-5, 12-8 και 19-10. Ο Πανηπειρωτικός με πρωταγωνιστές τους Γεροδήμο Α., Γώγο επιθετικά, αλλά και βγάζοντας τρομερές άμυνες, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την απουσία του Σκήπου λόγω τραυματισμού και μείωσε στους δύο πόντους 19-17 και 21-19. Ο προπονητής μας βλέποντας τα δύσκολα, έστω και τραυματία τον επιστράτευσε ξανά που με επίθεση, αλλά και άσσο μας έδωσε ανάσες προηγούμενοι 23-20. Με ψυχραιμία και πλασέ του Στόγια κατακτήσαμε το σετ 25-22 και το παιχνίδι με 3-1 σετ».

Ο προπονητής του ΓΣ Άρτας, Αποστόλης Πορτοβάρας, παρά την νίκη της ομάδος του δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος και έφυγε εκνευρισμένος από το γήπεδο λέγοντας: «Για μένα δεν μετράει η νίκη, αλλά τι εικόνα δείχνουμε και σήμερα η ομάδα μου δεν μου άρεσε καθόλου. Πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε τον αντίπαλο, η υποτίμηση μόνο κακό κάνει και αυτό φάνηκε σήμερα στο γήπεδο. Συγχαρητήρια στην Γιαννιώτικη ομάδα για την εικόνα τους».

Διαιτητής: Γιαννόπουλους

Τα σετ (3-1): 20-25, 25-13, 25-13, 25-22

ΓΣ Άρτας (Πορτοβάρας): Σκήπος, Στεργιούλης, Γουγούλας, Στόγιας, Ντάλιας, Καραγεώργος/ Μπόλης, Σεντόρης, Λαϊνάς

Πανηπειρωτικός: Γεροδήμος Α., Γεροδήμος Σ., Ντανίκας, Γώγος, Αναστασίου, Γιάννης, Παπαντωνίου

4 Πανηπειρωτικός 5 4-15 0

Σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση της ΕΣΠΕΔΕ ο τελικός Παμπαίδων ΓΣ Άρτας - ΑΟ Πρέβεζας, θα πραγματοποιηθεί στις 17 Ιουνίου στα Γιάννενα.